ЗА СВАКИ НОВИ СОЈ ИМАЋЕМО НОВУ ВАКЦИНУ? Научници страхују - почиње четврти талас заражавања и доноси и нове, заразније сојеве вируса
У ТОКУ је трка између вакцина против Ковида 19 и мутација короне које прете да их угрозе, откривају научници који се баве овом проблематиком.
Они најављују да ће наука за сваки нови сој короне имати унапређену вакцину и кажу да свет не мора да брине. Стручњаци, међутим, упозоравају да још није време да се спусти гард јер вирус и даље мутира и да би претерано опуштање могло да представља најавећи проблем.
Вакцине су мање ефикасне против неких варијанти, а што се вирус више буде ширио, то ће и мутације бити чешће, односно вакцине мање ефикасне. До сада се ефикасност вакцина проучавала у малим групама у лабораторијским условима, а како је кренула масовна вакцинација, ефикасност вакцине се проучава у реалном свету.
- Увек се бринете у почетку да ли ће вакцине функционисати? И ево, функционишу - рекао је председавајући одбора за вакцине при Управи за храну и лекове (ФДА) Арнолд Монто.
ВАКЦИНЕ ЕФИКАСНЕ, СПРЕЧАВАЈУ СМРТНЕ ИСХОДЕ
Вакцине Фајзер/Бајонтек и Модерна су више од 90 одсто ефикасне у превенцији било каквог заражавања, са или без симптома, саопштили су Центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) који су радили студију на здравственим радницима. Утврђено је да су ове вакцине ефикасне чак 80 одсто после једне дозе.
Друга студија ЦДЦ спроведена у старачким домовима показала је да вакцине спречавају озбиљну болест и смрт код најрањивије популације. Старији од 65 година су и најтеже погођени Ковидом у САД, односно чине 80 одсто оболелих. Више од половине старије популације је до сада примило барем једну дозу вакцине, а број умрлих и хоспитализованих се смањује.
- И то је добра вест у вези са ефикасношћу вакцине - рекла је директорка ЦДЦ Рошел Валенски.
Али, истовремено расте број хоспитализованих испод 50 година, каже Валенски. Умор од пандемије, лепше време и попуштање мера довели су до пораста броја заражених.
- Забринути смо јер не делује да радимо ствари које би требало како бисмо контролисали вирус - каже епидемиолог Џефри Шаман са Универзитета Колумбија.
БОРБА СА МУТАЦИЈАМА
Неки стручњаци страхују да почиње четврти талас заражавања који доноси и нове, заразније сојеве вируса. Иако се не предвиђа тако масовно заражавање у САД какво је било до сада, "има назнака да се успорава пад броја заражених и да се достигао плато", каже Мајкл Ли са МИТ универзитета.
Мутација која се појавила у Јужноафричкој Републици до сада највише забрињава, јер омогућава вирусу да још жешће нападне имуни систем него његова основна верзија. Показало се да су вакцине Џонсон и Џонсон 57 одсто ефикасне у спречавању заражавања тим сојем у ЈАР, а 72 посто су ефикасне у САД где тај сој није толико заступљен. Вакцина Астра Зенеке је ефикасна само 10 одсто у спречавању јужноафричке варијанте.
Нови сој регистрован у Бразилу такође се брже шири и показало се да њиме могу да се заразе и они који су већ прележали вирус. Сој из Танзаније у себи садржи готово све до сада познате мутације. Две нове варијанте регистроване су у Калифорнији, а две у Њујорку, и у себи имају мутације регистроване у Јужноафричкој Републици и Бразилу.
- Ово је као трка у наоружању. Направићемо нове лекове, нова антитела, нове варијанте вакцине ако вирус настави да мутира - каже професор Шаман.
А вирус ће више мутирати што се више буде ширио.
(Блиц)
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)