ОДБАЧЕНЕ НОВЕ ТУЖБЕ ЗА НЕСТАЛЕ БЕБЕ: Европски суд за људска права доне одлуку у два случаја из осамдесетих година
ЕВРОПСКИ суд за људска права одбацио је две нове тужбе против Србије које се односе на нестанак беба 80-их година прошлог века.
Европски суд за људска права
Наиме, Суд је утврдио да је Србија у фебруару прошле године усвојила закон о решавању овог питања и одштете родитељима несталих беба, те да нема посебних разлога у смислу угрожених људских права а који би захтевали даље испитивање ових случајева, навео је Суд у саопштењу.
Такође, Суд подсећа да су тим законом предвиђене и судске и вансудске процедуре поводом ситуација са којима су се суочавали родитељи, а у циљу откривања истине о несталим бебама.
Закон је такође предвидео систем у којем домаћи судови могу да истраже и прибаве доказе, не само на захтев тужиоца, већ и по службеној дужности, а како би утврдио све релевантне чињенице случаја.
Судови су такође добили овлашћења о додели обештећења родитељима када за то има разлога.
Поред тога, Закон је предвидео формирање комисије за проширено истраживање, прикупљање података и установио базу ДНК података.
Суд у Стразбуру је 2013. године обавезао Србију путем пресуде у случају Зорице Јовановић, која је такође нестала беба, да законски регулише процедуре за утврђивање истине и досуђивања одштете родитељима нестале деце.
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (0)