ПРЕМИНУО ГЕНЕРАЛ ЗЛАТКО РЕНДУЛИЋ: Последњи пилот Југословенског краљевског ваздухопловства и учесник Априлског рата
ПРОФ. др Златко Рендулић, генерал пуковник авијације у пензији, пилот, инжењер и доктор техничких наука и последњи живи пилот Југословенског краљевског ваздухопловства и учесник Априлског рата, преминуо је у 101. години.
Фото: Приватна архива
Како је објавило Удружење пензионисаних војних летача и падобранаца Србије, Рендулић је премину у суботу, 24. априла.
Рендулић је рођен 29. септембра 1920. године, у Јастребарском, у Хрватској. Већ са 14 година завршава једриличарски курс у Вршцу да би се 1940. године уписао и завршио пилотску школу Југословенског краљевског војног ваздухопловства.
Учествовао је у Априлском рату, а после капитулације живео је и радио у Загребу све до 1943. кад одлази у партизане.
По доласку у партизане послат је у Италију у РАФ-ову школу за обуку за пилота ловца на Спитфајерима. Када је постигнут споразум са СССР-ом он је са групом пилота послат у Грозни на обуку за пилота јуришних бомбардера Ил 2.
Војну каријеру завршио је у чину генерал-пуковника, као помоћник начелника Генералштаба за научно истраживачки рад.
Активно је летео до 1959. године, уз краће прекиде. У каријери је летео на 47 типова авиона.
Златко Рендулић је и први пилот који је из Југославије отишао на један амерички универзитет, у Мичиген, где је радио на суперсоничном авиону. Због изузетног знања и професионализма, ускоро је постао кључни човек за развој домаће авијације, а био је одговоран и за пројекте Н-60 „галеб“, Ј-21 „јастреб“ и Ј-20 „крагуј“.
Објавио је више од 20 књига из области ваздухопловне технике и испитивања ваздухоплова, а његови уџбеници из аеродинамике и теорије летења су и данас међу најбољим делима из те области.
(Спутњик)
Препоручујемо
ВУЧИЋ РАСТУРИО МИЛАНОВИЋА! Председник Србије га размонтирао у парампарчад
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да подржава одлуку председника Хрватске Зорана Милановића да откаже скуп Брдо Бриони у мају јер му, како је истакао, тамо није место, као и да му је много важније да оде и положи цвет у Јасеновцу.
30. 03. 2026. у 18:31 >> 18:44
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)