УПОЗОРЕЊЕ ЗА ПРАЗНИКЕ: Крпељи су измилели, 20 одсто их је заражено лајмском болешћу!
ПРЕДСТОЈЕЋИ празници, Васкрс и Први мај и овог пролећа ће измамити велики број наших суграђана у природу, у којој морамо бити обазриви и чувати се убода крпеља.

Фото: Архива
Доктор Иван Алексић, помоћник директора за Службу за биоциде и програме медицинске екологије у Заводу за биоциде и медицинску онкологију подсећа да на појединим локацијама стално има и заражених крпеља који преносе Лајмску болест, почев од Аде Цигналије, Топчидера, Бојчинске и Липовачке шуме. Зараженост крпеља буде од 10 до 50 одсто, а ове године их је заражено 20 одсто.
- Крпељи су пауколики зглавкари, широко распрострањени на целој планети. Опстају у свим климатским зонама. Нарочито добро су прилагођени влажним климатским областима, а ако постоји могућност налажења плена, лако се прилагођавају и пустињској клими.
Највише бораве у травнатим, жбунастим заједницама (шуме, степе, саване, паркови) и рудералним стаништима. Лако се прилагођавају различитим условима средине, тако да неке врсте могу да живе у објектима за смештај и боравак животиња, као и у стамбеним објектима. Чести су на местима где је велика флуктуација животиња.
Ове крвопије су активне чим спољашња температура буде изнад 4 степена, што значи да се могу појавити и у зимским месецима када је напољу топло.

Фото: В. Н.
- У нашим крајевима крпељи се активирају у пролеће и активни су до почетка јесени. Њихова бројност је највећа током априла и маја (када има и највише падавина), затим опада у току летњих месеци. Други врхунац бројности се бележи обично у септембру, али је бројност тада знатно мања него на пролеће.
Хидрометеоролошки услови током пролећа нису били повољни за масовнију појаву крпеља. Пораст бројности крпеља се очекује у наредном периоду, услед повећане влаге и најављеног топлијег времена - каже др Алексић.
ЧУВАЈТЕ СЕ РИЦИНУСА
Код нас је, према његовим речима, најчешћи обичан или шумски крпељ Иxодес рицинус. То је тврди крпељ који најчешће паразитира на стоци, јеленима, псима и осталим животињама, као и на људима. Ова врста носи назив рицинус зато што женка, када се напије крви постане велика попут зрна грашка а обликом и бојом подсећа на плод биљке рицинус.
- Станишта ових крпеља су најчешће листопадне шуме, травнате површине и предели покривени жбунастом вегетацијом. На врховима влати траве или листова чекају свој плен на који се каче, те трагају за погодним местом на телу на коме ће се причврстити и исисати потребну количину крви за даљи развој.
У Београду их највише има у шумама, која су истовремено и излетишта, као што су Бојчинска, Манастирска и Липовичка шума, Кошутњак, Бањичка шума, Авала, затим на Ади Циганлији и Ади Хуји.
- Проценат крпеља заражених бактеријом која изазива Лајмску болест варира од године до године као и између локација на којима је узет узорак. Овог пролећа просечна зараженост је око 20 одсто, што је нешто мање него протеклих неколико сезона - каже др Алексић а додаје да због тога што у многим случајевима убод крпеља и први знаци Лајмске болести прођу неопажено, потребно је сваког извађеног крпеља из тела анализирати на присуство бактерије која изазива Лајмску болест.
(Ало.рс)
Препоручујемо

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТРАМП ЗАСПАО И ЗАХРКАО НА САХРАНИ ПАПЕ? У њега је ушао дух "Успаваног Џоа" или то баш и није тако?
"УСПАВАНИ Доналд" на делу или баш и не?
27. 04. 2025. у 14:11
Коментари (0)