ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ: Србија свесна сајбер опасности

Танјуг

30. 04. 2021. у 15:29

СРБИЈА је препознала бенефите дигитализације, али је свесна и проблема изазова који је прате, попут сајбер безбедности, и зато је одлучила да личне податке грађана складишти у својој земљи, где може да обезбеди највише безбедносне стандарде, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић.

ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ: Србија свесна сајбер опасности

Фото: Принтсцреен

Она је то рекла на Минхенској безбедносној конференцији, у онлајн формату, на тему „Ново разматрање сајбер стратегија у турбулентним временима”.

Брнабић је, у свом излагању, нагласила да свет постаје свакодневно бржи, комплекснији и повезанији, те да лидери морају помоћи својим грађанима и привреди да иду у корак с тим и искористе предности.

Подсетила је да је, када је преузела дужност шефа српске владе, поставила јасне и амбициозне циљеве, као што је почетак трансформације српске економије у технолошки модерну, дигитализовану, оријентисану ка истраживањима и иновацијама.

- Почели смо са трансформацијом образовања и јавне администрације. Увели смо програмирање као обавезни предмет у основним школама, тако да деца данас у Србији уче Скреч, Пајтон, Пајгејм, и Џупитер у основим школама. Уводимо и основе вештачке интелигецније у основне школе. Повезујемо школе са брзим интернетом и уводимо дигиталне књиге и учионице. Повећали смо број ИТ разреда у вишим школама и проширили капцитете на универзитетима да могу да приме више студената из те области. Инвестирали смо снажно у високотехнолошку инфраструктуру, уложили у научно технолошке паркове, истразивачке институте -  објаснила је она.

Банабић је пренела да је јавној администрацији постављено као приоритет Е-управа како би имали транспарентне и ефикасне услуге доступне грађанима и привреди у свако доба.

Казала је да су уочени већ јасни бенефити тих промена, посебно током пандемије, пре свега у процесу вакцинације, када су захваљујући Е-управи грађани могли лако да се региструју и бирају вакцине.

- Као влада били смо у могућности да пратимо тај процес у реалном времену, да њиме управљамо успешно - додала је она.

Казала је да је влада, поред бројних позитивних елемената, свесна повредивости и изазова које дигитализација доноси са собом.

- Сајбер безбедност је реално питање и потенцијално велика претња. У Србији смо брзо напредовали у обезбеђивању критичне сабјер инфраструктуре - рекла је Брнабић.

У том смислу, навела је да је детаљно израђена сајбер стратегија и усвојени законе, основан национални центар за превенцију безбедносних ризика ИТ система, који прибавља све податке о потенцијалним ризицима и онда упозорава.

Развијена су два државна „Дата центра“, који чувају податке, најважније регистре.

- Србија сматра заштиту података веома важном и зато тражимо да подаци грађана буду складиштени у нашој земљи где можемо обезбедити високе стандарде безбедности“, рекла је она.

Брнабић је истакла да Србија непрестано обучава особље како би уочили претње и на њих адекватно одговорили.

- Разумемо да је кључна међународна сарадња у борби против сајбер криминала. Зато смо опредељени да повећамо комуникацију, делећи најбоље праксе и поуке, и учествујемо у међународним процесима сајбер безбедности - нагласила је она.

Рекла је да је Србија поносна на своје напоре постигнутих до сада, који су добили похвале разних индекса сајбер безбедности, као што је то учинила и Светска банка.

- Спремни смо да даље радимо са другима у тој области како би наставили да учимо и делимо најбоље праксе - закључила је премијерка.

Данас је други дан дводневне конференције, која је почела јуче, а поред премијерке излагања су имали и генерални секретар ОЕБС-а Хелга Шмит, бивша државна секретарка САД Медлин Олбрајт, председник Минхенске безбедносне конференције Волфганг Ишингер…

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”