СРПСКА ДОКТОРКА ЛИЧНОСТ ГОДИНЕ У ШТАЈЕРСКОЈ: Наталија Цокић изградила успешну каријеру у Аустрији

Тањуг

03. 05. 2021. у 16:40

ПРИМАРИЈУС на одељењу за анаестезију и интезивну медицину у болници "Грац 2" Наталија Цокић проглашена је за “личност године” у аустријској покрајини Штајерској, а ову ласкаву титулу изборила је између 555 познатих личности које су кандидоване овој покрајини.

СРПСКА ДОКТОРКА ЛИЧНОСТ ГОДИНЕ У ШТАЈЕРСКОЈ: Наталија Цокић изградила успешну каријеру у Аустрији

Др Наталија Цокић

- То да се нађете и да будете топ 2 у Штајерској, то се једном лекару не дешава тек тако - каже Наталија Цокић, која је каријеру лекара гради у Аустрији од 1992. године, када је по завршетку медицинског факултета у Новом Саду отишла у Грац, у оквиру програма "гост лекар", и остала до данас и то у истој болници. .

Истиче да је један од разлога за то што јој је припала титула личности године то што је болница у којој ради билиа централна болница за ковид пацијенте и да је примила, поготово у првом таласу, највише пацијената.

На место примаријуса је ступила управо на почетку пандемије, а како каже, њена публика су једино пацијенти .

Анестезија је, примећује, добила веће значење у јеку пандемије а њен рад се, исплатио и више него што је, каже очекивала.

- Број 1 је обично или политичар или спортиста или скијаш, људи који су најпопуларнији, и онда одједном - медицинар а пре свега анестезиолог - наводи и додаје уз осмех да се обично чује за хирурге, али не за анестезиологе.

Када се присећа својих почетака прича да је занимљиво да је, када је као тек свршени студент дошла у Грац, добила списак 20 различитих одељења, међу њима одељење друга хирургија, неку мешавину, како каже, опште хирургије, хирургије за повреде, трауматологије, и рекла је себи" то је за мене".

- Нећете веровати и дан данас радим са тим истим људима - прича докторка.

У Београд се вратила како би завршила стаж, али у родној земљи није дуго остала, каже. По повратку у Аустрију упознала је професора са анестезије који јој је понудио радно место као лекару у служби медицинске сестре на интензивном одељењу.

- Онда сам нострификовала нашу медицинску диплому и дошла до момента када имаш нострификовану диплому али не можеш да радиш као лекар јер немаш држављанство и то је био највећи проблем па сам прихватила још пола радног места додатно на радиологији - прича др Цокић.

Присећа се да је годину дана радила готово две смене а држављанство је добила тек после четири године.

- Добила сам специјализацију на анестезији код истог тог професора код кога сам радила на одељењу и тако сам постала специјалиста - објашњава она. Пре две године одлучила је да се пријави за примаријуса на оделењу за анестезију где од почетка ради, што је, према њеним речима била исправна животна одлука.

- Рекла сам ако не покушам не могу ништа у животу да добијем и одједном ми се десила та невероватна ствар да постанем примаријус и морам признати срце ми је било огромно - прича др Цокић.

Говорећи о ковиду 19, напомиње да и у Аустрији на почетку нико ништа није знао о ковиду и да их је клиничка слика пацијената их је свакодневно изненађивала.

- Сваки дан гледамо ако има нешто ново што можемо да предузмемо да помогнемо људима да преживе, сада су шеме лечења боље - поручује она.

Говорећи о свом образовању у Новом Саду, каже да је поносна на тај Универзитет јер знање које је у Србији стекла није ништа мање од знања које стекну студенти у Аустрији.

Докторка поручује да, уколико свако воли оно што учи и оно чиме се бави - успех је загарантован, на питање шта би је, после успеха који је доживела, усрећило одговара да се радује једино томе да се пандемија стиша.

- Једног дана ће моја популарност бити мања и то је уствари јако добар знак јер то подразумева да смо сви здравији и да нам доктора све мање треба и да размишљамо где ћемо да путујемо и шта ћемо друго да радимо - закључује она.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици