АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ ЕНДОКРИНОЛОГА: Све више деце са тешким компликацијама дијабетеса
ДЕЧИЈИ ендокринолози апелују да родитељи не одлажу одвођење свог детета лекару ако има симптоме дијабетеса.
Докторка Татјана Миленковић са Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић“ објашњава да је одлагање одласка лекару контрапродуктивно и може да има несагледиво лоше последице по дете, јер се метаболички поремећаји који одликују дијабетес неминовно продубљују и повећава се ризик од развоја дијабетесне кетоацидозе и фаталног исхода.
- Званични подаци које имамо, и пре периода епидемије, су већ довољно забрињавајући. У нашој земљи свако треће дете (35,7%) са новооткривеним дијабетесом мелитусом типа 1 се прима у болницу у стању кетоацидозе, а у узрасту испод 5 година тај проценат је чак 48,7%, што је поражавајуће. Оно што још више забрињава је чињеница да висок проценат деце долази у стању тешке кетоацидозе – упозорава дечији ендокринолог докторка Миленковић.
Недоступност лекара и страх родитеља од одласка са децом у здравствене установе у јеку епидемије, довели су до тога да је у протеклих годину дана у Хрватској драстично повећан број деце са непрепознатим дијабетесом затражило помоћ и то тек у узнапредовалој фази болести, када је некима већ угрожен и живот.
Хрватски медији пренели су податке педијатрије у КБЦ-у Сестара милосрдница у Загребу, да је проценат деце у стању дијабетесне кетоацидозе порастао са 30 на чак 50 одсто, што значи да је свако друго дете које је оболело од дијабетеса примљено у стању које је потенцијално смртоносно због тога што болест није препозната на време.
- Од почетка епидемије, свако дете са новооткривеним дијабетесом у нашој земљи је примљено у болницу одмах, без одлагања и добило је комплетну здравствену заштиту. Деца која су била заражена Цорона вирусом су примана у ковид болнице, и лечена су у консултацији са педијатријским ендокринологом без икаквих проблема. Након прележане болести ЦОВИД19, деца са дијабетесом су превођена у болницу на одељење ако је било потребе за допунским испитивањима – објашњава докторка Миленковић.
Дијабетесна кетоацидоза спада у акутне компликације дијабетеса и сматра се хитним стањем у ендокринологији. Дете има тегобе у виду мучнине и повраћања, болова у трбуху и погоршања општег стања. Долази до прогресивног поремећаја свести, а у најтежим стањима наступа кома и фатални исход.
- Дете често има „тврд“ и болан трбух, па клиничка слика може да личи и на перфорацију слепог црева. Ово тешко стање се лечи у јединицама интензивне терапије и неге, и захтева интравенску примену раствора електролита и инсулина. У току кетоацидозе се често развија и едем мозга, што може оставити трајне и озбиљне неуролошке последице, а у најгорем случају може доћи и до смрти.
Стога треба учинити све да до дијабетесне кетоацидозе уопште не дође, ако је могуће никада у животу особе са дијабетесом – наглашава докторка Института за мајку и дете.
Ендокринолози наглашавају да, за сада, не можемо да спречимо појаву дијабетеса тип 1 код деце, али можемо да избегнемо кетоацидозу. Веома је важно да сви који су у контакту са децом: родитељи, баке и деке, васпитачи у вртићима, учитељи и наставници у школама, као и тренери у спортским клубовима, мисле на шећерну болест и хитно пошаљу дете лекару ако пије пуно течности, пуно мокри и губи у телесној маси.
- Дете које је престало да мокри ноћу, почиње поново да се умокрава. Велико дете је уморно, раздражљиво, жали се да му се суше уста и пије пуно течности. Тегобе могу бити различите и неспецифичне, понекад благе. Често се превелик унос течности приписује врућини у току летњих месеци или интензивној физичкој активности ако је дете спортиста и тренира. Међутим, мерење гликемије из крви из прста је данас апсолутно свима доступно и лако се ради, тако да увек кад се посумња на дијабетес треба одредити ниво шећера у крви и урадити преглед урина – објашњава др Татјана Миленковић.
Од посебног је значаја развијање свести о постојању и порасту дијабетеса тип 1 код деце свих узраста, а нарочито мале деце. У Србији је у периоду од 2000. до 2017. године, у узрасту деце 0 - 14 година, регистрован годишњи пораст новооболелих од чак 5,9%.
Према подацима за 2019. годину, на свако 100. дете долази једно дете са дијабетесом типа 1. У Србији тренутно има нешто више од 1.750 деце са дијабетесом, а преваленција (број оболелих на 100.000 становника) износи 135/100.000, што нашу земљу сврстава у оне са високом учесталошћу дијабетеса код деце.
- Деца са дијабетесом у нашој земљи добијају модерну терапију, као и у већини развијених земаља. Она могу да имају квалитетан живот, да буду врло успешна у школи, спорту, глуми и практично свакој активности којом желе да се баве.
Дијабетес је болест која тражи ред, рад и дисциплину, па ако се ти услови задовоље резултати неће изостати – порука је ендокринолога Института за мајку и дете докторке Татјане Миленковић, уз напомену да су контролни прегледи деце неопходни, и препоруку родитељима да се вакцинишу како би смањили ризик од заразе цорона вирусом приликом довођења детета код лекара.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)