СМРТИ БЕБА У СКОПЉУ И ДАЉЕ СУМЊИВЕ: Више тужилаштво у Врању све ближе епилогу рада по пријавама за крађу новорођенчади

Ј. СТОЈКОВИЋ

18. 05. 2021. у 12:30

ВИШЕ јавно тужилаштво у Врању, за нешто више од годину дана, примило је 36 пријава којима родитељи сумњају у крађу беба.

СМРТИ БЕБА У СКОПЉУ И ДАЉЕ СУМЊИВЕ: Више тужилаштво у Врању све ближе епилогу рада по пријавама за крађу новорођенчади

Фото: Г. Шљивић

Кривичне пријаве се односе на кривична дела трговина људима и трговина малолетним лицима ради усвојења. Већина ових случајева на путу је коначног расветљавања.

Тужилац Вишег тужилаштва у Врању Данијела Трајковић каже да се у сваком предмету поступа са пуно пажње, али да је реч о обимном послу, нарочито у прикупљању медицинске документације, јер случајеви датирају од 1965. године до 2009. године.

- Поводом 35 пријава у 2020. и једне пријаве из ове године урађено је 19 вештачења, а осам пријава је одбачено због недостатка доказа, од којих на пет није било приговора. У три случаја је затражена међународна правна помоћ. Наводи из девет пријава су проверавани у врањском Здравственом центру, а за два случаја у КЦ Ниш - набраја Трајковићева.

Према њеним речима, код свих случајева где су одбачене пријаве прибављена је комплетна медицинска документација о лечењу породиље и новорођенчета, постоје пријаве и потврде смрти. Уредна је евиденција у матичним службама, а ни у Центру за социјални рад није било усвајања у периоду на који се пријаве односе.

- На основу медицинског вештачења скоро у свим случајевима је утврђено да се радило о превременом порођају, да су бебе рођене мале са неразвијеним дисајним органима - појашњава тужитељка Трајковић.

Занимљиво је да су три бебе упућиване у Клинички центар Скопље и да је смрт тамо наступила.

ПРОТОКОЛИ И КАЛУПИ

КАДА је реч о порођајима у Врању, утврдили смо да се протоколи умрлих и обдукција воде од 1987. године, а парафински калупи се чувају тек од 2002. године - објашњава тужилац Данијела Трајковић.

У једном предмету тужилаштво је, након прибављања калупа и вештачења Завода за судску медицину, успело да утврди да се биолошки материјали мајке и бебе у потпуности поклапају.

- Због тога смо упутили међународне замолнице за прибављање тамошње медицинске документације о лечењу и смрти беба - каже Трајковићева.

У много случајева недостају досијеи, па се документа прибављају преко Здравственог центра, Историјског архива, а у неким случајевима укључује се и здравствена инспекција. Ову процедуру успорила је актуелна пандемија.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?