МАЛИНАРИ ЧЕКАЈУ ДОПЛАТУ НА АКОНТНУ ЦЕНУ: Држава предлаже фонд за сезонске интервенције
ОДБОР за пољопривреду при Народној скупштини, предложио је оснивање Фонда за сезонске интервенције, како би се обезбедила подршка произвођачима малине у периодима када на тржишту дође до поремећаја који угрожавају њихово пословање и опстанак.
Фото Н. Јанковић
Овај предлог стигао је од Маријана Ристичевића, председника поменутог одбора.
Предложено је још да држава обезбеди складиштење малине, како би пласман дошао на ред у тренутку када је цена најповољнија, а да трошкове према хладњачарима исплате солидарно држава и произвођачи. Додатна мера је обезбеђивење повољних кредита за произвођаче малине.
О предложеном није гласано због недостатка кворума, али је наглашено да ће ове мере бити усвојене на првој наредној седници.
- Препоручујемо да фонд за интервенције располаже са око две милијарде динара, овај износ нијевелики када се зна да је само за ињекција за еутаназију свиња у време свињске куге утрошено 3.3 милијарде. Држава може пописати све расхладне капацитете и повезати их у логистички центар, како би се род чувао до најповољнијег тренутка за продају – став је Милована Јаковљевића, произвођача, који је истакао да је криза у овом извозном послу очигледна – Уместо 110.000 тона, ми данас производимо 47.000 тона малине.
Милета Пилчевић, председник Удружења произвођача малине „Виламет“, нагласио је да „су малинари претходне две године џабе радили“, и да се очекује доплата од 50 динара за сваки килограм предате малине из прошлогодишњег рода.
- Откупљивачи одбијају да исплате додатак на аконтну цену, не одазивају се на позиве Министарства пољопривреде. Посао државе је да процесуира оне који су малину узели, а нису је платили – закључио је Пилчевић.
Препоручујемо
ОГЛАС ЗА ЗАБОРАВЉЕНИ И ЧЕСТИТ ПОСАО Фарма у Дабезићима тражи пастира: Ово су услови
08. 01. 2026. у 16:59
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТ У НАЈХЛАДНИЈЕМ МЕСТУ НА СВЕТУ? Село у којем се аутомобили не гасе, телефони не раде, а деца иду у школу на –50°C
ПРОСЕЧНА температура у граду зими пада на -58 степени Целзијуса...
07. 01. 2026. у 18:20
Коментари (0)