КАКО СУ МИКА АЛАС И БРАШОВАН ЗАДИВИЛИ СВЕТ: У сусрет “ЕкспоДубаи“ - павиљони Србијe која се већ 121 годину појављује на највећим сајмовима

В.Н.

01. 06. 2021. у 12:05

У ТРЕНУЦИМА док се домаћа привреда убрзано спрема за наступ на престижном скупу ExpoDubai 2020, подсећамо се и првог наступа Србије икада на једној Светској изложби - у Паризу 1900. године.

КАКО СУ МИКА АЛАС И БРАШОВАН ЗАДИВИЛИ СВЕТ: У сусрет “ЕкспоДубаи“ - павиљони Србијe која се већ 121 годину појављује на највећим сајмовима

Фото Архива

Био је то преседан: млада краљевина је први пут након добијања независности била позвана да учествује на тадашњој највећој глобалној смотри.

Своје производе, памет и умеће, Србија је приказала у импресивном павиљону којим је истакнута средњевековна традиција и висок уметнички домет цркава из златног доба Немањића. Павиљон који је импресионирао посетиоце париске изложбе пројектовали су архитекте Капетановић и Рувидић. Ипак, најважнији су били резултати: Србија је награђена са чак 7 Гран при награда, 35 златне и 53 сребрне медаље за своје производе, од тога највише за вина.

Драгиша Брашован аутор је павиљона Србије у Барселони 1929. године, Фото Архива

Најзанимљивије је било да је Србија, управо као што је то случај и данас, поред традиционалних производа, приказала да се одликује иновативношћу са напредним резултатима.

Шта је уопште EXPO?

СВЕТСКА изложба или EXPO, су манифестације које се у форми сајма одржавају још од средине 19. века, као локација где се приказују најновија достигнућа држава учесница, њихови привредни капацитети и потенцијали, или специјализоване области. Седиште Канцеларије EXPO је у Паризу.

Најсветлији моменат овог првог наступа Србије на светској сцени била је додела плакете EXPO за проналазак аналогног хидрауличног рачунала за решавање диференцијалних једначина – хидроинтегратора - које је конструисао наш чувени математичар Михајло Петровић Алас. Овај изум се сматра претечом савремене кибернетике.

Лого за expo у Канади радио је наш сликар Владимир Величковић, Фото Архива

Занимљиво је да су неке од највећих туристичких атракција и заштитних знакова светских градова наслеђе протеклих светских изложби, попут Ајфеловог торња у Паризу или Атомијума у Бриселу.

Павиљон Србије на сајму у Милану 1931. године, Фото Архива

Најбоље српске архитекте пројектовале су домаће павиљоне

Наступ Краљевине Србије на међународној изложби у Торину 1911. био је поверен једном од најпознатијих српских архитеката сецесије и српског византијског стила Бранку Таназовићу, док је пројекат националног павиљона на међународној изложби у Барселони 1929. године припао пиониру српске модерне архитектуре Драгиши Брашовану, као и на изложби у Милану две године касније.

СФРЈ се вратила на светске сајмове у Бриселу 1958. године, Фото Архива

Запажени наступи
Југославије – од Брисела
до Ванкувера

Након Другог светског рата, Југославија учествује на свим светским изложбама. На првом великом послератном expo 1958. године у Бриселу остварује веома запажен наступ са спектакуларним павиљоном који је пројектовао загребачки архитекта Венцеслав Рихтер.

У другој половини прошлог века наступ југословенске привреде био је чак два пута примећен на expo у Канади: 1967. године у Монтреалу и 1986. године у Ванкуверу, за који је лого радио наш најпознатији сликар, члан уметничке групе Медиала Владимир Величковић.

Павиљон Србије у Шангају 2010., Фото Архива

Поново као Србија:
од Шангаја до Дубаија

По распаду Југославије, Србија је први самостални наступ имала на expo 2010. у Шангају где је на посетиоце посебан утисак оставио домаћи павиљон који је вештим архитектонским захватом имао фасаду у стилу традиционалног пиротског ћилима.

Након тога, Србија је имала веома запажен наступ на expo 2015. у Милану где је представљено мноштво домаћих компанија. Због претходног страдања у катастрофалним поплавама, Италија је ослободила Србију плаћања закупа изложбеног павиљона. Уследио је затим и изузетно добро испраћен наступ Србије на expo 2017 у главном граду Казахстана, Астани: између осталог, део приказа Србије био је посвећен научним достигнућима Николе Тесле. 

* * * * * * *

Обилазак радова на павиљону Србије у Дубајиу, Фото Архива

"ExpoDubai", идемо!

СРБИЈА ће представити своју привреду, науку, културу и уметност на најзначајнијој планетарној изложби „ExpoDubai 2020“ – „Повезивање умова, стварање будућности“. Владa Србије омогућиће повољне услове боравка и бесплатан авио-превоз свим домаћим привредницима током трајања Светске изложбе у Дубаију, од октобра до марта наредне године.

„То је велика ствар за наше компаније које данас, у овим кризним временима, и те како воде рачуна о свим трошковима“, изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, након недавног обиласка изградње националног павиљона Србије у Дубаију и састанка са Кхалидом Схарафом, директором бизнис програма „Експо Дубаи“.  Позвао је домаће компаније да узму учешће и представе своје пословање, производе и услуге.

Златне визе за привреднике региона

Привредницима Западног Балкана који послују и инвестирају у Уједињеним Арапским Емиратима привредне коморе Дубаија и Србије, партнерски и на предлог Привредне коморе Србије, помоћи ће у добијању златних дугорочних виза, договорено је недавно на састанку Марка Чадежа, председника ПКС и Коморског инвестиционог форума (КИФ ЗБ6) и Хамада Буамима, председника Привредне коморе Дубаија.

У Емирате без карантина

Према споразуму који je на снази од 15. маја, укинут је карантин за све грађане који путују из једне земље у другу, а прошли су комплетан процес вакцинације. Грађани који су процес вакцинације завршили у Србији, на порталу е-Управа могу да преузму своје дигиталне зелене сертификате.

Марко Чадеж у разговору са председником Привредне коморе Дубаија Кхалидом Схарафом, Фото Архива

„Потписивање меморандума између Србије и Уједињених Арапских Емирата о неометаном и слободном путовању за вакцинисане грађане је значајна олакшица и охрабрујући сигнал за пословне људе и инвеститоре, како из Србије тако и из Уједињених Арапских Емирата, јер омогућује  даљи развој пословних веза, без обзира на пандемију“, истиче Марко Селаковић, руководилац Канцеларије Привредне коморе Србије у Дубаију.

Горан Симић, Фото Архива

Српска ИТ компанија
осваја Емирате

Braineering IT solutions је прва домаћа компанија која је почела да послује у УАЕ, након споразума ПКС и Савета слободних зона Dubai South и Луком Абу Даби. Данас, више од 20 наших компанија шири своје пословање у Емиратима.

„УАЕ су центар пословања многим компанијама на Блиском истоку и у Африци. Као такве, оне су наши идеални потенцијални корисници услуга. Такође, из УАЕ је једноставан приступ компанијама у региону.  У последњих неколико година, правила и прописи у Дубаију се убрзано прилагођавају потребама привредника и инвеститора, олакшавајући пословање и повезаност“, каже Горан Симић, генерални директор „Бреиниринга“.

Увелико реализују бројне пројекте и остварују стратешка партнерства са компанијама у УАЕ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОТПУНО ИЗГУБИО КОНТРОЛУ: Гвардиола све више дивља, залетео се на два своја играча (ВИДЕО)