ПОРЕЗ НА ЗАРАДУ БИТКОИНА - 15 ОДСТО: Закон о дигиталној имовини - Како трговати криптовалутама?
ПУНА примена Закона о дигиталој имовини почела је у Србији.
Донета је уредба којом је пореска пријава измењана те је сада могуће поднети пореску пријаву и платити порез.
Ступањем на снагу овoг закона крајем јуна, они који тргују криптовалутама добили су правни оквир. Порески саветник Милан Трбојевић, објашњава за „Предузетник“ које су обавезе фирми у овом бизнису према државној каси.
- Када физичко лице тргује криптовалутама, плаћа порез од 15 одсто на разлику између набавне и продајне цене - каже Трбојевић и то илуструје примером:
„Купљена је нека криптовалута за 100 динара, а продата када је њена цена била 150 динара.
Остварена је разлика од 50 динара која је зарада и на њу се плаћа 15 одсто пореза“.
- При куповини криптовалуте формира се набавна цена која је трошак када продате криптовалуту, а продајна цена ће практично бити приход који улази у остале приходе које та фирма остварује. На крају године, зависно од добити, плаћа се порез на добит - објашњава Трбојевић.
Предузетници који су регистровани као паушалци не могу трговати криптовалутама, јер је паушалом забрањена било која врста трговине, осим трговине сопственим производима, односно, оним производима који су направили. Међутим, паушалцима је дозвољено “рударење” криптовалута јер тада они практично стварају ту криптовалуту.
Порез на поклон
РОК за подношење пореске пријаве ППДГ-3Р је 30 дана када се прода криптовалута. Затим се чека решење Пореске управе на основу које се плаћа порез. Уколико је криптовалута поклоњена, порез на поклон износи 2,5 одсто и плаћа га онај ко је поклон примио.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)