И СРБИЈА ИМА ЗНАЊЕ ЗА КОСМОС: Институт "Михајло Пупин" развија свемирске технологије

В. Н.

31. 12. 2021. у 09:49

ГЛОБАЛНО тржиште свемирских технологија вреди око 450 милијарди долара. Да и домаће компаније имају шта да понуде на том захтевном терену, показале су компаније из Србије које су своје технолошке иновације представиле на Светској изложби у Дубаију.

И СРБИЈА ИМА ЗНАЊЕ ЗА КОСМОС: Институт Михајло Пупин развија свемирске технологије

Представници Института "Михајло Пупин" на Б2Б састанцима на "Експо 2020 Дубаи"

Институт "Михајло Пупин" је, као највећа научно - истраживачка организација у области аутоматике, телекомуникација и рачунарства у Србији, препознао потенцијал свемирских технологија. Раде на иницијативи за покретање пројекта који ће омогућити научницима и инжењерима да овладају свемирским технологијама и стекну неопходно знање за пројектовање, имплементацију и одржавање свемирских система за потребе пројеката у самом Институту, као и за потребе пројеката других институција, компанија и организација, како у Србији, тако и у иностранству.

„Уз тренутно постојећу стратегију развоја вештачке интелигенције, свемирска индустрија би дала још једну од конкретних примена као компонента за развој националних научно-технолошких и економских потенцијала. То је одлична прилика и да се унапреди конкурентност на глобалном тржишту“, каже за „Предузетник“ Иван Кокић, истраживач у Институту "Михајло Пупин".

Многе земље у окружењу, подсећа Кокић, такође раде на имплементацији инфраструктуре која ће омогућити интеграцију свемирских технологија у постојеће системе.

Неколико деценија раније, мали број земаља је имао могућности да самостално развија свемирску индустрију. Како су се технологије развијале и тржиште отварало, тако су се и свемирске технологије комерцијализовале. Томе су значајно допринели стандардизација нискобуџетне сателитске платформе (CubeSat) и већи број приступачних опција за лансирање сателита.

„Тржиште свемирских технологија је по питању производа и услуга постало као и свако друго тржиште међународног карактера. Ради се о софистицираним cutting-edge и state-of-the-art технологијама, које поред престижа имају и велику тржишну вредност“.

Процењује се да је тржиште свемирских технологија у 2021. години вредело око 450 милијарди долара и да ће се у наредних 20 година вишеструко увећати.

„Ово више није само научни већ и комерцијални пројекат, отворено тржиште где се сваке године само у Европи оснује на десетине нових стартап компанија са различитим производима и сервисима за свемирску индустрију. Нека од подручја примене где су свемирске технологије најзаступљеније су телекомуникације, метеорологија, пољопривреда, навигација, осматрање Земље и рана превенција од непогода, осматрање свемира, подршка људима на путу у свемир и многе друге“, наводи Кокић.

ИНОВАЦИЈЕ И МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

СВЕМИРСКЕ технологије су један од кључних фактора који утиче на побољшање живота људи, а овој индустрији потребне су иновације и међународна сарадња, наводи Кокић који је као представник Института "Михајло Пупин" био члан српске делегације током октобра на Светској изложби у Дубаију. Један од запаженијих догађаја те седмице је био Спејс бизнис форум (Space Business Forum), који је окупио представнике многих светских свемирских агенција и компанија – NASA, ESA, JAXA, UAE Space Agency.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице