ДИГИТАЛНИ ШЕГРТ ЗА НАДЗОР КОШНИЦА: Bee Hold - дигитална алатка за наше пчеларе осмишљена у Нишу
НИШКИ стартап Beehold развија хардверско-софтверски систем са подршком вештачке интелигенције који је намењен пчеларима. Њихово решење дигитализује процес надзора пчелињег друштва и омогућава надзор кошнице на даљину мобилном апликацијом.
Брига о једном пчелињем друштву традиционално подразумева да пчелар оде у пчелињак, обуче заштитну гардеробу, отвори кошницу, извади рам и визуелним прегледом утврди стање пчела, кошница, меда… На лицу места, на основу свог знања и искуства, пчелар затим доноси одлуку и предузима акције како би се пчеле правилно развијале и прикупиле што више меда.
“За разлику од традиционалног пчеларења, Beehold омогућава надзор пчелињег друштва без одласка на пчелињак, у свако доба дана или ноћи и у свим временским условима. Истовремено, дигитални пчеларов асистент заснован на вештачкој интелигенцији препознаје и предвиђа потенцијалне проблеме, пружа сугестије за предузимање оптималних акција и предвиђа принос меда”, објашњава др Петар Пејић, генерални директор „Бихолда“.
Пејић каже да применом ове иновације професионални пчелари могу остварити већу зараду, хобисти могу више времена да посвете пчелама, а почетницима се значајно спушта праг неопходног знања и искуства потребних за улазак у свет пчеларства.
Лабораторијским тестирањем потврђена је функционалност технологије и постојање потребе на тржишту за производом нишког стартапа. Крајем 2020. године патентирали су производ и кроз pre-seed program Evolut 4.0 Научно технолошког парка у Каунусу у Литванији кренули са развојем бизнис плана. Истовремено, ушли су у програм Raising Starts Научно технолошког парка у Београду и добили и финансијску подршку за развој прототипа. Први прототип креиран је и успешно тестиран у пчелињаку на Власинској висоравни, док је други у процесу тестирања на пчелињаку ,,Међународног центра за физиологију и екологију инсеката’’ у Кенији.
Уз финансијску подршку Фонда за иновациону делатност кроз Програм раног развоја, у овој години планирају развој првог комерцијалног уређаја, тестирање и пласман на српско тржиште.
Позив иновативним предузећима
ФОНД за иновациону делатност позвао је иновативна предузећа да се пријаве за доделу бесповратних средстава за развој иновација кроз Програм раног развоја, Програм суфинансирања иновација и Програм сарадње науке привреде. Други јавни позив у оквиру пројекта „Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП“, вредан је девет милиона евра и отворен је до 15. марта.
Награда
BEEHOLD је добитник друге награде на такмичењу за најбољу технолошку иновацију у Србији 2021. које је 17. пут организовало Министарство просвете, науке и технолошког развоја уз подршку Привредне коморе Србије, Факулета техничких наука у Новом Саду, Технолошко-металуршког факулета у Београду и РТС.
Кључ успеха – добар тим
BEEHOLD тим je формиран средином 2020. и чине га др Петар Пејић, генерални директор, Михајло Миловановић задужен за развој хардвера, Јелена Пејић која се бави развојем вештачке интелигенције, Тихомир Ђурковић води финансије, Обрад Стајић ради на развоју софтвераа, а Иван Арсић креира дизајн.
Препоручујемо
БЕОГРАД ДОМАЋИН САЈМА ФРАНШИЗА: Одлична прилика за ширење пословања и нови бизнис
31. 12. 2021. у 12:50
СУБВЕНЦИЈЕ НА КЛИК: Прва фаза Е-аграра почиње са радом у јулу 2022. године
31. 12. 2021. у 16:52
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)