ЕГИПАТ – ИЗВОЗНА ШАНСА: Могућности огромне - од смрзнутог грашка до гума за камионе
СПОЉНОТРГОВИНСКА размена Србије и Египта у прошлој години износила је 79,7 милиона долара, што говори о значајном простору за даље унапређење пословних односа две привреде, посебно за домаће произвођаче млечних производа, воћа, поврћа, житарица, пнеуматских гума за камионе и аутобусе, кондиторских производа...

Фото ПКС
Египат је по својој површини 12. држава на афричком континенту и на трећем месту по висини БДП-а од око 404,14 милијарди долара.
Најзаступљенији извозни производи Србије у Египат су дуван, производи наменске индустрије и трактори, док је увоз базиран на хемијским производима, соли и воћу.
„У овој години је значајан увоз урее из Египта, што је допринело производњи вештачког ђубрива и снабдевању основним сировинама пољопривредне производње“, објашњава Игор Кроња, саветник председника Привредне коморе Србије.
Извоз говедине: Египат је велики увозник живе стоке и кланичних производа, посебно говедине. Србија, у овом тренутку има релативно скроман сточни фонд у говедарској производњи - 886 хиљада грла, наводи Кроња.
„Египатско тржиште захтева ХАЛАЛ сертификате и можемо сматрати да овај сегмент није интересантан у кратком року за домаће произвођаче, али у дугом року могуће је поставити стратегију за развој сточарства и пробој на нова тржишта.“
Кисело млеко и павлака: Млечни производи из Србије су традиционално највише бележили пласман на тржиште Руске Федерације. У Египту се иначе не бележи значајан увоз свежег сира, док тврде сиреве српске компаније не извозе у великој мери. Међутим, потенцијал за извоз је примећен код павлаке, киселог млека и млечних масти.
Смрзнути грашак: Постоји потенцијал за извоз смрзнутог грашка из Србије у Египат (2,7 милиона долара је вредност египатског увоза ове намирнице), док су српски извозници пласирали смрзнути грашак у свет за 9,6 милиона долара. Царина је „нула посто“ и постоји реална могућност за пласман овог производа у Египат.
Високе царине на свеже воће: У сегменту свежег воћа постоји потенцијал за извоз јабука, крушака, кајсија, трешања, вишања, бресака, нектарина, шљива и сувих шљива. Царинске стопе у Египту на увоз воћа су веома високе и то представља највеће ограничење, али преговорима о споразуму о слободној трговини са Египтом ова препрека може бити уклоњена.
УВОЗ
Египат је у 2021. години највише извозио нафту и нафтне деривате, минерална ђубрива, производе текстилне индустрије, воће (највише цитруси, орашасти плодови и јагоде). Најзначајнији увозни производи су машине и опрема, возила и житарице.
Слаткиши, житарице, вода: Житарице имају прилично либералан пролаз на египатско тржиште јер египатска пољопривреда није у могућности да произведе довољне количине. Такође, производи кондиторске индустрије представљају потенцијал за извоз у Египат, као и газиране воде домаћих произвођача, сточна храна, пнеуматске гуме за камионе и аутобусе...
Препоручујемо

ВИШЕ НАШЕ МУЗИКЕ НА РАДИЈУ И ТВ: Препознати и подржати домаће музичко стваралаштво
03. 10. 2022. у 22:12

ИНОВАЦИЈАМА ДО КОНКУРЕНТНОСТИ: Спој привреде, медицине и фармације
03. 10. 2022. у 21:38

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)