ШТА СУ ОБАВЕЗЕ СРПСКИХ ДОБАВЉАЧА? Нови Немачки закон о DUE DILLIGENCE
ПРЕМА немачком Закону о дју дилиџенсу (Due Dilligence) у ланцу снабдевања, који је почео да се примењу је 1. јануара 2023. године, све домаће компаније које су у ланцима добављача немачких компанија морају да успоставе менаџмент ризика којим ће се испунити низ захтеве на пољу заштите људских права и екологије.
Како би се што лакше прилагодиле захтевима инодобављача, Привредна комора Србије у сарадњи са Немачком међународном сарадњом (ГИЗ) покренуће у првом кварталу ове године, „хелп деск“ (Responsible Business Hub) за савете компанијама. Радићемо на стварању мреже стратешких партнера и консултаната, а ПКС ће у наредном периоду организовати и низ семинара, догађаја и консултација усмерених на подизање свести и подстицање дијалога између заинтересованих страна о немачком закону у ланцу снабдевања и предстојећој ЕУ регулативи.
Закон се односи како на компаније које су регистроване у Немачкој тако и на њихове ћерке фирме у иностранству, као и на директне и индиректне добављаче у њиховим ланцима снабдевања.
Захтеви који се постављају пред добављаче односе се на забрану дечијег рада, забрану принудног рада и дискриминације, право на могућност удруживања и примерену зараду, забрану противправног одузимања земљишта, као и забрану злоупотребе приватног обезбеђења.
У области заштите животне средине закон прописује поштовање три међународне конвенције - Употребу живе у складу са међународном конвенцијом у Минамати, примену Стокхолмске конвенције о дуготрајним органским загађујућим супстанцама као и примену Базелске конвенције о прекограничном кретању опасних отпада и њиховом одлагању.
Закон се односи само на ланце добављача производа и услуга, а не на пласирање финалних производа домаћих компанија на немачко тржиште.
Овај акт је само увод и припрема за ЕУ директиву која је већ у припреми и која ће у наредном периоду бити усвојена и имаће још више захтеве по питању заштите људских права и еколошког „дју дилиџенса“. Закон се односи на привредна друштва која имају седиште или огранак у Немачкој и која запошљавају више од 3.000 радника у Немачкој, а од
1. јануара 2024. се важење закона проширује на сва привредна друштва која у Немачкој запошљавају више од 1.000 радника.
Први део 2023.године ће немачке компаније искористити да прилагоде своје процедуре, а за домаће компаније се очекује да ће у другој половини ове године добити од својих немачких партнера захтеве које треба да испуне сходно одредбама овог акта.
Све компаније које су сада у неком од ланаца добављача немачких компанија, уколико желе да наставе пословну сарадњу са својим партнерима, мораће да испуне обавезе из овог акта.
Препоручујемо
НЕМЦИ ТРАЖЕ ПАРТНЕРЕ У СРБИЈИ: Договорени нови послови на данима добављача у ПКС
02. 07. 2022. у 18:00
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)