Женско предузетништво - снажан ресурс новог запошљавања
Женско предузетништво препознато је као снажан ресурс новог запошљавања у Србији, Црној Гори и региону, а оснаживање сарадње на пољу женског предузетништва у ове две земље биће и у наредном периоду приоритет у раду Привредне коморе Србије (ПКС) и Привредне коморе Црне Горе (ПКЦГ), уз подршку Европске мреже предузетништва.

Фото: ПКС
Како би се додатно оснажиле везе између српских и црногорских предузетница и договорила нова пословна партнерства, ПКС и ПКЦГ су уз подршку Европске мреже предузетништва организовали конференцију „Оснаживање сарадње женског предузетништва у Србији и Црној Гори”, која је окупила више од 70 привредница које су биле у прилици да од надлежних институција добију информације о доступним програмима подршке намењеним подстицању женског предузетништва, као и планираним пројектним активностима чији је циљ даљи раст и развој женског предузетништва.
Иницијатива ка ресорним министарствима
Примери добре праксе из Црне Горе у програмима финансијске и нефинансијске подршке, који специјално стимулишу привреднице, обезбеђујући им значајна бесповратна средства, биће предмет иницијативе коју ће до краја 2023. године Привредна комора Србије упутити надлежним министарствима, најавила је Ива Вуксановић из Центра за програме подршке привреди и микро, малим и средњим привредним друштвима (ММСПД) ПКС.
„Планирамо да на тај начин обезбедимо додатну подршку и стимулишемо жене да се успусте у предузетничке воде”, истиче Вуксановић.
Идеја за сусрет српских и црногорских предузетница је настала пре неколико месеци, током радног састанка и посете која је организована као резултат сарадње коју Привредна комора Србије као координатор ЕЕН Србија конзорцијума има са колегиницама из Привредне коморе Црне Горе у оквиру пројекта Европске мреже предузетништва, каже Катарина Момчиловић Матић из Центра за ЕУ интеграције ПКС.

Фото: ПКС
Регионално повезивање
Током конференције је потписан и Меморандум о сарадњи између ПКС и ПКЦГ у циљу унапређења сарадње ове две земље у сектору женског предузетништва. Меморандум су потписале Бранислава Симанић, директорка Сектора предузетништва ПКС и Тања Радусиновић, директорка Сектора за пројекте ПКЦГ.
„Женско предузетништво је препознато као снажан ресурс новог запошљавања, а овакви сусрети су веома значајни за умрежавање српских и црногорских предузетница и унапређење регионалне сарадње“, истакла је Бранислава Симанић приликом потписивања Меморандума.
Међу учесницима конференције су биле и представнице породичне фирме Корали БЦ из Нове Пазове која се бави производњом чоколадних посластица користећи лешнике са сопствене плантаже. Према речима Душице Љепојевић, сувласнице „Корала“, за мале произвођаче као што су они, кључна ствар која им недостаје је могућност умрежавања.
Љепојевић наглашава да су након конференције имали прилике да остваре контакте са са великим, познатим брендовима, као што су винарија Плантаже (13.јул) и HEC grupa (Hotel HEC Residence) из Црне Горе.
Кључне тачке за проширење тржишта на регион
Марија Иванковић Јуришић, власница ткачког атељеа Marija handmade из Шапца оцењује да је конференција била сјајна прилика да се размене искуства и идеје, пружи међусобна подршка и инспирација што је, према њеним речима, женама кључно за успешно пословање.
Имајући у виду да су међу учесницама биле и представнице надлежних министарстава, Иванковић Јуришић је искористила прилику да скрене пажњу и на проблеме у њеном сектору пословања - то је ручна израда текстила, одеће и ситнијих употребних предмета, где би им подршка у сертификацији и процесу добијања српског преференцијалног порекла и олакшице при извозу биле кључне тачке за проширење тржишта на регион и излаз на тржиште ЕУ.
Успешне примере из праксе, искуства и изазове у пословању са учесницама скупа поделиле су и црногорске привреднице.
Према речима Драгане Булатовић из компаније „ИСОМОНТ” из Подгорице која се бави имплементацијом међународних (ИСО) стандарда и ГДПР-а, предузетништво је саткано од успона и падова, те је јако битно „да из сваког пада научите нешто ново, унапредите себе и уздигнете се јачи и бољи“.
Међу учесницама је била и Драгана Кадовић, директорка фирме 13. јул Београд, ћерке фирме матичне куће 13. јул Плантаже Подгорица, која се бави производњом и продајом вина, ракија, дестилата и воћа.
Она је навела да је тржиште Србије за њих веома значајно и да је конференција била одлична прилика за оснаживање сарадње, умрежавање са фирмама из Србије и размену искустава.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)