Партнерство Србије и Немачке гура БДП на 7 одсто годишње!
НОВО партнерство Немачке и Србије и приступање наше земље Глобалној алијанси за батерије може повећати раст БДП-а Србије и до 7 одсто годишње.

Foto: ПКС
Председник Привредне коморе (ПКС) Србије Марко Чадеж најавио је на Хамбуршкој конференције о одрживости да су Србија и Немачка ушле у партнерство у новом инвестиционом циклусу до 2040. у коме се очекују директна улагања од чак 40 милијарди евра, пре свега у нове технологије, електрична возила и е-мобилност.
- Али не само то. Нови циклус улагања отвориће простор и за инвестиције у секторе прераде отпада и отпадних вода, омогућити чистији ваздух и земљиште, запослити ‘зелене' раднике и створити нове образовне програме на факултетима - каже Синиша Митровић, руководилац Центра за циркуларну економију ПКС.
Све ово, додаје, може довести до тога да економија Србије кроз зелену трансформацију расте до седам одсто годишње.
- Нама не треба одржив раст, него интелектуални робустни раст који се може остварити новим технологијама. Треба нам индустрија 6.0 која је дигитална, паметна и енергетски ефикасна, а то захтева велики трансфер знања - истиче Митровић.

Кључну добит зелене транзиције, напомиње, имаће грађани Србије кроз чист ваздух, бољи приступ пијаћој води, третман отпадних вода и рационално управљање отпадом и уклањање сметлишта и депонија. До 2040. је потребно изградити више од 370 постројења за третман отпадних вода.
- Процес зелене трансформације је користан за индустрију с обзиром на то да ће довести нове технолошке револуције. Тиме би Србија до 2040. била у рангу најразвијенијих индустријских земаља Европе - сматра Митровић.
Највећу корист од целог процеса, каже, имаће микро, мала и средња предузећа и породичне компаније, посебно у сектору аграра.
Зелена транзиција, закључује, захтева примену свих међународних стандарада за одрживо пословање, нов квалитет јавне администрације и управе, судства, који морају бити потпуно дигитализовани.

Колико је процес зелене трансформације значајан показује и пример Еликсир групе (Elixir Group) из које кажу да су препознали декарбонизацију производње као шансу за развој и започели свој највећи инвестициони циклус „Прахово 2027“ као највећи приватни индустријски подухват на Западном Балкану.
- Циљ нам је да технолошки повезаним greenfield инвестицијама развијемо постојећи комплекс у Прахову у савремени, технолошки интегрисани, ресурсно и енергетски ефикасни индустријско-хемијски парк и постигнемо потпуну угљеничну неутралност, доприносећи укупном развоју овог дела Србије - саопштавају из „Еликсира“.
То ће, кажу, омогућити да се кроз примену нових технологија, од којих ће неке први пут бити примењене у овом делу Европе, отвори више од 200 радних места до краја 2027, посебно за инжењере свих струка и експертиза, али и велики број оперативних позиција, што ће и симболично бити остварење њихове идеје о „инжењерству на делу”.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)