Чадеж: Сарадњом великих и малих произвођача до одрживе пољопривреде
Безбедност, сигурност и снабдевање храном је постало европско али и глобално стратешко питање и зато ће Привредна комора Србије (ПКС) заједно са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде радити на промени односа према коришћењу ресурса и начинима пољопривредне производње, кроз повезивање великих домаћих и регионалних компанија са малим газдинствима и њиховој дигиталној трансформацији и едукацији, истакао је Марко Чадеж, председник ПКС.

Фото: Бобан Ристић
Чадеж је на конференцији „Трансформација прехрамбених система“ у ПКС, рекао да је у питању тема која се не тиче само пољопривреде, већ и домаће и светске привреде.
„Када разговарамо о решењима и о томе како да конкурентније производимо и пратимо светске трендове, морамо да размишљамо како да променимо филозофију односа према ресурсима и начину производње“, истакао је Чадеж.

Фото: Бобан Ристић
ПКС жели да заједно са Министарством пољопривреде, и кроз мрежу регионалних привредних комора и асоцијацију привредних комора Западног Балкана, помогне у повезивању великих произвођача, њихово јаче укључивање у кооперације и пренос знања ка мањим произвођачима, рекао је Чадеж.
Према његовим речима, технологија ће у будућности представљати велики значај за успех у овом процесу и зато је Центар за дигиталну трансформацију (ЦДТ) ПКС већ подржао бројне компаније из прерађивачког, прехрамбеног и пољопривредног сектора.
„Наставићемо то да радимо у сарадњи са БиоСенс Институтом и другим институтима и да помажемо иновативне идеје и нове компаније, које на паметан начин креирају и улазе у ову трансформацију гледајући како да, не само буду иновативне, већ и да кроз коришћење роботике и internet of things система, допринесу регенеративној пољопривреди у примарној производњи“, поручио је Чадеж.

Фото: Бобан Ристић
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић је рекао да се пољопривреда у протеклим деценијама ослањала на интензивне методе које су донеле велике приносе али по цену деградације земљишта, биодиверзитета али и стабилности екосистема.
„Данас када смо сведоци драматичних климатских промена и ограничених ресурса у пољопривреди, морамо испитати своје методе и усмерити се ка одрживом и еколошки прихватљивом приступу пољопривреди. Регенеративна пољопривреда, као савремена али и традицијом утемељена пракса, представља један такав приступ“, истакао је Мартиновић.
Регенеративна пољопривреда, додаје, није само начин обнове деградираног земљишта, она је визија пољопрпривреде која ради у складу са природом, а не против ње.
Подсећа да је 9. октобра ове године Министарство формирало Радну групу која ће израдити документе Јавне политике за дугорочну регулацију и промоцију регенеративних метода у пољопривредној производњи.
У склопу конференције у организацији ФАО (Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација), Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и ПКС, одржана су и два панела посвећена регенеративној пољопривреди.
О регенеративној пољопривреди, као једном од начина да се одговори на глобалне изазове климатских промена, кризу снабедања храном и очување биодиверзитета, учесницима скупа говорио је у онлајн обраћању Набил Ганги, заменик регионалног представника за ФАО регионалне канцеларије за Европу и централну Азију.
На првом панелу „Улога регенаративне пољопривреде у трансформацији прехрамбених система“ учествовали су Владимир Јоковић, потпредседник Владе за економски систем и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе, Цветан Трипуновски, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Северне Македоније и Ливија Павићевић, државни секретар министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије, док су на другом панелу „Примери код нас и у свету“ своја искуства поделили представници регионалних компанија, Милица Mилановић, менаџер корпоративних послова у компанији „Nestle“ и Јован Бугарчић, директор маркетинга у компанији „Imlek“.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)