ЗАКОН О ЖИВИ: Нови корак Србије ка заштити животне средине

Биљана Ристивојевић

04. 12. 2024. у 14:14

НАРОДНА скупштина Републике Србије усвојила је на иницијативу Привредне коморе Србије (ПКС) Закон о потврђивању Минамата конвенције о живи, што ће омогућити смањење и престанак снабдевања и трговине живом, као и смањење емисија и испуштања живе у животну средину.

ЗАКОН О ЖИВИ: Нови корак Србије ка заштити животне средине

Фото: Бобан Ристић

- Ратификација ће омогућити Србији приступ међународним фондовима за санацију контаминираних локација и управљање отпадом који садржи живу - истиче Драган Стевановић, секретар Удружење за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала ПКС.

Два главна пројекта, објашњава Стевановић, укључују декомисију хлор-алкалних постројења у Панчеву и Крушевцу, као и безбедно збрињавање отпада. Ови пројекти, према његовим речима, смањиће ризик од емисије живе и допринети решавању проблема индустријског и медицинског отпада.

- Ратификација је велики успех за Србију и корак ка решавању дугогодишњих проблема са живом а резултат је заједничког рада свих заинтересованих страна и важан за будућност животне средине и здравље становништва - каже Стевановић.

Потврђивање Минамата конвенције омогућава коришћење грантова из програма Глобалног еколошког фонда (ГЕФ). У оквиру ГЕФ-8 програма обезбеђено је 346 милиона долара за период од 2023. до 2026. године, доступних земљама потписницама Конвенције.

Национални инвентар емисија живе указује да је енергетски сектор највећи извор емисија живе у Србији, са преко 52 одсто емисија које потичу из термоелектрана. Остали извори укључују стоматолошки и медицински отпад, као и металуршке процесе.

- Ратификација ће омогућити модернизацију термоелектрана и увођење постројења за одсумпоравање, што ће допринети смањењу загађења и усклађивању са европским стандардима - указује Стевановић.

Србија је потписала Минамата конвенцију 2014. године, а иницијативу за ратификацију покренула је Привредна комора Србије 2023. године. Конвенција представља први међународни акт који регулише употребу супстанце штетне по здравље и животну средину. До јуна 2023. године ратификовало ју је 139 земаља и Европска унија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести

"ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ" Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да су Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) и друге агенције украле милијарде долара како би се правиле лажне афирмативне вести о Демократској партији.

06. 02. 2025. у 13:39

ПОТРЕС ИЗАЗВАО ЦУНАМИ ОД 30 МЕТАРА: Разоран земљотрес већ погађао Санторини - и једна од најјачих ерупција вулкана забележена је те 1956.

ПОТРЕС ИЗАЗВАО ЦУНАМИ ОД 30 МЕТАРА: Разоран земљотрес већ погађао Санторини - и једна од најјачих ерупција вулкана забележена је те 1956.

ДАНАС знамо да је земљотрес 1956. године, са епицентром у морском подручју Аморгоса био трећи најснажнији у Европи од 1900. године до данас.

06. 02. 2025. у 13:04 >> 13:14

Коментари (0)

ОГРОМНО ИНТЕРЕСОВАЊЕ: Распродате карте за Куп Радивоја Кораћа