ЗАКОН О ЖИВИ: Нови корак Србије ка заштити животне средине

Биљана Ристивојевић

04. 12. 2024. у 14:14

НАРОДНА скупштина Републике Србије усвојила је на иницијативу Привредне коморе Србије (ПКС) Закон о потврђивању Минамата конвенције о живи, што ће омогућити смањење и престанак снабдевања и трговине живом, као и смањење емисија и испуштања живе у животну средину.

ЗАКОН О ЖИВИ: Нови корак Србије ка заштити животне средине

Фото: Бобан Ристић

- Ратификација ће омогућити Србији приступ међународним фондовима за санацију контаминираних локација и управљање отпадом који садржи живу - истиче Драган Стевановић, секретар Удружење за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала ПКС.

Два главна пројекта, објашњава Стевановић, укључују декомисију хлор-алкалних постројења у Панчеву и Крушевцу, као и безбедно збрињавање отпада. Ови пројекти, према његовим речима, смањиће ризик од емисије живе и допринети решавању проблема индустријског и медицинског отпада.

- Ратификација је велики успех за Србију и корак ка решавању дугогодишњих проблема са живом а резултат је заједничког рада свих заинтересованих страна и важан за будућност животне средине и здравље становништва - каже Стевановић.

Потврђивање Минамата конвенције омогућава коришћење грантова из програма Глобалног еколошког фонда (ГЕФ). У оквиру ГЕФ-8 програма обезбеђено је 346 милиона долара за период од 2023. до 2026. године, доступних земљама потписницама Конвенције.

Национални инвентар емисија живе указује да је енергетски сектор највећи извор емисија живе у Србији, са преко 52 одсто емисија које потичу из термоелектрана. Остали извори укључују стоматолошки и медицински отпад, као и металуршке процесе.

- Ратификација ће омогућити модернизацију термоелектрана и увођење постројења за одсумпоравање, што ће допринети смањењу загађења и усклађивању са европским стандардима - указује Стевановић.

Србија је потписала Минамата конвенцију 2014. године, а иницијативу за ратификацију покренула је Привредна комора Србије 2023. године. Конвенција представља први међународни акт који регулише употребу супстанце штетне по здравље и животну средину. До јуна 2023. године ратификовало ју је 139 земаља и Европска унија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

GATES OF OLYMPUS SUPER SCATTER САМО НА SOCCERBET-У