ЧАДЕЖ: Из фазе шока прешли смо у фазу примене вештачке интелигенције

Промо

04. 12. 2024. у 16:37

СВЕТ се тренутно налази у технолошкој револуцији захваљујући брзом развоју вештачке интелигенције, a из фазе шока прешли у фазу свакодневне примене ове тренутно најсавременије технологије.

ЧАДЕЖ: Из фазе шока прешли смо у фазу примене вештачке интелигенције

Фото: ПКС

Свет и привреда се убрзано дигитализују и све компаније од најмањих до великих система морају прихватити и примењивати дигиталне алате и вештачку интелигенцију како би унапредиле ефикасност и продуктивност, отвориле нове прилике за иновације и раст и тако остале конкурентне на глобалном тржишту, поручио је данас Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије на Самиту Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију који се одржава у Палати Србија.

Чадеж је, другог дана самита, на панелу посвећеном вештачкој интелигенцији као покретачу економског раста и запослености посебно истакао важност едукације на свим нивоима, као и  прилагођавања како би и привреда и друштво искористили пун потенцијал иновација и савремених технологија.

„Ово је критичан моментум у којем почињемо суживот са вештачком интелигенцијом, било да се ради о малом предузећу, било да се ради о пекари или великој корпорацији. На нама је да се навикнемо на брзи развој вештачке интелигенције“, истакао је Чадеж.

Фото: ПКС

Подсетио је да је ПКС основала Центар за дигиталну трансформацију привреде који је свакодневна подршка компанијама у процесу дигитализације.  То је кључни ресурс за унапређење пословних процеса, повећање ефикасности и јачање иновација у домаћим фирмама.

“Дигитална трансформација је основа одрживог економског развоја и глобалне конкурентности и посвећени смо подршци целој пословној заједници од малих и средњих предузећа до великих корпорација“, навео је Чадеж. 

Учесници панела сагласни су да је вештачка интелигенција значајан алат који, уз правилну имплементацију и едукацију, може знатно да допринесе развоју тржишта,  креирању нових радних места, подстицању одрживог економског раста и смањењу неједнакости.

Фото: ПКС

Самит Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију окупио је у Палати Србија 3. и 4. децембра више од 130 делегата и 1.000 стручњака из целог света. Учесници разговарају о политичким приступима за откључавање трансформативног потенцијала вештачке интелигенције, подстицању међународне сарадње и изградњи екосистема који подржавају етичке, инклузивне и одрживе иновације. 

Предвиђено је више од 30 сесија и учешће више од 100 међународних говорника. Самит је највећи међународни догађај у нашој земљи још од обележавања 60. годишњице покрета несврстаних у Београду, а Србија је председавање ГПАИ преузела од Индије. Глобално партнерство за вештачку интелигенцију је водећа међународна организација која се бави развојем, применом и регулацијом у области вештачке интелигенције. Организација је основана 2020. године, а Србија је постала њен члан две године касније.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести

"ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ" Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да су Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) и друге агенције украле милијарде долара како би се правиле лажне афирмативне вести о Демократској партији.

06. 02. 2025. у 13:39

ПОТРЕС ИЗАЗВАО ЦУНАМИ ОД 30 МЕТАРА: Разоран земљотрес већ погађао Санторини - и једна од најјачих ерупција вулкана забележена је те 1956.

ПОТРЕС ИЗАЗВАО ЦУНАМИ ОД 30 МЕТАРА: Разоран земљотрес већ погађао Санторини - и једна од најјачих ерупција вулкана забележена је те 1956.

ДАНАС знамо да је земљотрес 1956. године, са епицентром у морском подручју Аморгоса био трећи најснажнији у Европи од 1900. године до данас.

06. 02. 2025. у 13:04 >> 13:14

Коментари (0)

РОЂЕН НА ВИДОВДАН, КОМБИЈЕМ СТИГАО У СРБИЈУ! У Београд дошао један од најбољих фудбалера света