ЧАДЕЖ: Из фазе шока прешли смо у фазу примене вештачке интелигенције
СВЕТ се тренутно налази у технолошкој револуцији захваљујући брзом развоју вештачке интелигенције, a из фазе шока прешли у фазу свакодневне примене ове тренутно најсавременије технологије.

Фото: ПКС
Свет и привреда се убрзано дигитализују и све компаније од најмањих до великих система морају прихватити и примењивати дигиталне алате и вештачку интелигенцију како би унапредиле ефикасност и продуктивност, отвориле нове прилике за иновације и раст и тако остале конкурентне на глобалном тржишту, поручио је данас Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије на Самиту Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију који се одржава у Палати Србија.
Чадеж је, другог дана самита, на панелу посвећеном вештачкој интелигенцији као покретачу економског раста и запослености посебно истакао важност едукације на свим нивоима, као и прилагођавања како би и привреда и друштво искористили пун потенцијал иновација и савремених технологија.
„Ово је критичан моментум у којем почињемо суживот са вештачком интелигенцијом, било да се ради о малом предузећу, било да се ради о пекари или великој корпорацији. На нама је да се навикнемо на брзи развој вештачке интелигенције“, истакао је Чадеж.

Фото: ПКС
Подсетио је да је ПКС основала Центар за дигиталну трансформацију привреде који је свакодневна подршка компанијама у процесу дигитализације. То је кључни ресурс за унапређење пословних процеса, повећање ефикасности и јачање иновација у домаћим фирмама.
“Дигитална трансформација је основа одрживог економског развоја и глобалне конкурентности и посвећени смо подршци целој пословној заједници од малих и средњих предузећа до великих корпорација“, навео је Чадеж.
Учесници панела сагласни су да је вештачка интелигенција значајан алат који, уз правилну имплементацију и едукацију, може знатно да допринесе развоју тржишта, креирању нових радних места, подстицању одрживог економског раста и смањењу неједнакости.

Фото: ПКС
Самит Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију окупио је у Палати Србија 3. и 4. децембра више од 130 делегата и 1.000 стручњака из целог света. Учесници разговарају о политичким приступима за откључавање трансформативног потенцијала вештачке интелигенције, подстицању међународне сарадње и изградњи екосистема који подржавају етичке, инклузивне и одрживе иновације.
Предвиђено је више од 30 сесија и учешће више од 100 међународних говорника. Самит је највећи међународни догађај у нашој земљи још од обележавања 60. годишњице покрета несврстаних у Београду, а Србија је председавање ГПАИ преузела од Индије. Глобално партнерство за вештачку интелигенцију је водећа међународна организација која се бави развојем, применом и регулацијом у области вештачке интелигенције. Организација је основана 2020. године, а Србија је постала њен члан две године касније.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)