ВЕЛИКО ПРИЗНАЊЕ ЕНЕРГЕТСКОМ СЕКТОРУ У СРБИЈИ: Страни инвеститори похвалили напредак у својој Белој књизи

В.Н.

21. 11. 2025. у 14:05

УРЕДНИК Беле књиге 2025 Савета страних инвеститора, Небојша Савић, посебно је истакао енергетику као кључни сектор за унапређење пословне климе у Србији, заједно са дигитализацијом и телекомуникацијама. Он је нагласио да је, упркос сложеним глобалним околностима, српска привреда показала отпорност и наставила раст.

ВЕЛИКО ПРИЗНАЊЕ ЕНЕРГЕТСКОМ СЕКТОРУ У СРБИЈИ: Страни инвеститори похвалили напредак у својој Белој књизи

Фото: Министарство

Према његовим речима, ове године је забележен напредак у пет сектора, одређени помак у 35, док у 22 сектора није било промена. Бела књига доноси око 470 препорука, што је више него прошле године, а просечна оцена напретка износи 1,32, што представља благо побољшање.

Иако је дигитализација најбоље оцењена са 2,5, а телекомуникације су скочиле на 2,27, енергетика је препозната као кључни приоритет са оценом 2,13, што показује важност улагања и реформи у овом сектору за дугорочни развој српске економије.

Савић је истакао и значај праћења глобалних изазова, попут фрагментације светске привреде и рецесионих притисака на трговинске партнере. Такође је оценио да је инфлација враћена у циљани коридор, а да привреда упркос успоравању бележи раст, што додатно потврђује стабилност сектора, укључујући и енергетику.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић каже да препоруке из Беле књиге Савета страних инвеститора представљају добру платформу за дијалог са инвеститорима о томе како можемо да пословно окружење у Србији учинимо бољим и да будемо успешнији у реформама.

- Енергетика је сектор највишом оценом према Белој књизи Савета страних инвеститора. Енергетски сектор пролази кроз озбиљну трансформацију у којој је значајно унаређен регулаторни оквир, повећана је стабилност снабдевања и убрзане јавне инвестиције, уз стварање предвидљивог оквира за инвестиције приватног сектора. Добре оцене реформи у енергетском сектору представљају признање за досадашњи рад, док препоруке дају смернице о томе где наши резултати могу бити још бољи - каже Ђедовић Хандановић.

(Бизнис Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).

10. 01. 2026. у 15:08

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.

10. 01. 2026. у 06:30

ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД С Гренланда послата јасна порука: Нико нема право да одлучује уместо нас

"ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД" С Гренланда послата јасна порука: "Нико нема право да одлучује уместо нас"

ЛИДЕРИ пет највећих политичких партија Гренланда објавили су заједничко писмо у којем наглашавају да Гренланд није део ни САД ни Данске, већ да припада Гренланђанима, и да захтевају од Сједињених Америчких Држава да немају никакву контролу над тим острвом.

10. 01. 2026. у 11:52

Коментари (0)

ЈУЧЕ СУ ДОБИЛИ СИНА ПРВЕНЦА: Ко је мистериозна Теодора, супруга Алексе Аврамовића?