СЛОВЕНЦИ УСКАЧУ У ЛИТИЈУМСКИ ВОЗ ЗЕЛЕНЕ ТРАНЗИЦИЈЕ: У дежели производњу батерија почињу 2022.
ДОК Словенци са кинеским партнером покрећу производњу литијум - јонских батерија следеће године, у нашој земљи поједине интересне групације покушавају да закоче развојну шансу коју Србији пружа налазиште јадарита, једно од највећих у свету по садржају литијума.

Фото В. Митрић
"ТАБ-Хаиди", заједничко предузеће словеначке компаније "ТАБ" и њиховог кинеског партнера "Хаиди Енерџи Технолоџи", на пролеће следеће године покреће производњу литијум-јонских ћелија у Преваљама. Ово је данас изјавио извршни директор ТАБ-а Богомир Ауприх.
У првој фази запослиће 300 људи, а Ауприх је већ најавио могућност проширења производње у Преваљама или у Македонији, где ТАБ производи оловно-ацидне батерије, додајући да су у опцији и Италија или Шпанија.
- Ускачемо у воз зелене транзиције с производњом литијум-јонских ћелија, диверзификујући наше пословање са олова на ову нову, модерну област - истакао је Ауприх. - Ово ће бити први производни погон за литијум-јонске ћелије у Словенији. У плану је мањи погон, док се око 40 сличних већих погона гради широм Европе.
С друге стране, у Србији се страсти не смирију чак ни након изнетог чврстог става државе да ће пројекат "Јадар" моћи да се реализује само уз највише еколошке и технолошке стандарде и најаве да ће последњу реч о свему овоме на референдуму дати грађани. Како је објашњено, пружа нам се могућност да имамо читав ланац производње литијума, литијумских батерија и фабрике електричних возила.
Председник Александар Вучић је недавно изнео податак да би утицај на БДП на годишњем нивоу био 10,3 милијарде евра, а укупни приходи би били 19,7 милијарди евра, када би се заокружио читав ланац производње, јер не желимо да извозимо сировину ван наше земље. То обухвата производњу батерија и катода, као и долазак једног од највећих произвођача аутомобила који би овде правио е-возила.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (1)