ИНТЕРВЈУ НЕНАД ВУКОВИЋ: Иза сваке нове фабрике стоји лобирање - Најјачи лобији су у фармацији, енергетици, путарству, наоружању...
ИЗА сваког доласка велике компаније на наше тржиште, без дилеме стоји лобирање. Баш као и иза инфраструктурних пројеката, отварања градилишта, саобраћајница.
Најјачи лобији присутни су тамо где су највећи интереси и највећи новац - попут фармацеутске, енергетске, путарске, дуванске, индустрије оружја... И то што је Србија успела да добије вакцине сва четири произвођача, пре и више од других, производ је управо успешног лобирања.
Овако у разговору о овом контроверзном и несвакидашњем занату, за "Новости" говори први српски лобиста Ненад Вуковић, уједно и председник Друштва лобиста. Како каже, коначно се и у Србији лобира отворено, јавно, а све више се схвата важност регистрованог лобирања као организованог, транспарентног утицаја на доносиоце одлука.
* Од када је лобирање у Србији званичан законити посао?
- Закон је, после деценије мог лобирања, донет пре две године, а примењује се од прошле. Да би неко радио као лобиста у Србији, мора да се региструје, да заврши дводневни курс у Агенцији против корупције и упише се на њихов списак. Мора да има високо образовање и да није осуђиван. Ипак, овај посао се учи читав живот. Предвиђено је кривично дело трговине утицајем и санкција за лобисте који ураде нешто неморално, нађу се у сукобу интереса или корупцији. У Србији имамо 30 регистрованих лобиста, док их је у Америци, рецимо, десетине хиљада и лобирање вреди милијарде долара.
* Ово занимање код нас и даље има негативан призвук, тумачи се као нечасно?
- Деценијама је однос према лобирању био негативан, јер је у такозваном западном духу, а противан нашем менталитету и словенској души. Увек ми је то сметало и што нисмо довољно добро схватили значај лобирања и што га нисмо у прошлости довољно примењивали у спољној политици. Смета ми када лобирање тумаче некаквим етно-психолошким карактеристикама, по којима, наводно ми нисмо предодређени за то. У развијеном свету лобирање се сматра кисеоником демократије.
* Да ли смо због таквог пркосног става неке прилике изгубили?
- Сигурно да смо многе утакмице пропустили. У прошлости смо много пропатили, током распада Југославије нарочито, јер нисмо препознали да је лобирање важно, али се много поправљамо. Дачићева кампања "отпризнавања" Косова вратила је питање Косова за преговарачки сто и промовисала лобирање. То је била изванредна стратегија. Пре свега из патриотских разлога сам се и сам одлучио да постанем лобиста и борим за интересе своје земље.
* Током претходних сукоба, распада Југославије, косовског проблема показало се да Албанци имају јак лоби?
- Најстарија албанска лобистичка организација "Ватра" у Америци отворено се бори за албанске интересе дуже од века. Примери примене тактика западних саветника могу да се препознају код косовских Албанаца у бриселским преговорима. У којима они лобирају, прикривено, испод радара. Осим тога, интересе косовских Албанаца треба читати као америчке. Сви који су помагали раније Албанце - Мадлен Олбрајт, Весли Кларк, Вилијем Вокер, завршили су пуних џепова и као акционари косовске привреде.
* Који су примери лобирања у Србији у овом моменту?
- Током ковида било је лобирања фармацеутских кућа око промовисања вакцина, а после и ко ће до њих први да дође. Тренутно је упадљив пример енергетске индустрије и покушаја "Рио Тинта" да уђе на тржиште. Осим тог лобирања, делују и супротстављене групе. Једно су еколошке, а друго вероватно кинеска индустрија која лобира преко организација за заштиту животне средине. Понекад није важно нешто урадити, већ да конкуренција нешто не уради или да буде успорена.
* Да ли лобисти раде само када је у игри велики капитал или лобирања има и где су социјалне теме?
- Често радимо про боно за разне циљеве маргиналних група, деце у домовима, трудница, еколошке, мањинске, ЛГБТ групе, јер то доноси велики престиж. Законодавци у земљама са демократском праксом зазиру од доношења одлука које не подржавају ове групе. Нерегистровано лобирање пар екселанс је рад невладиних организација, синдиката, разних удружења...
* Какви су лобисти у свету и окружењу?
- Два највећа светска лобистичка центра су Вашингтон и Брисел. У нашем окружењу најјачи привредни лоби имају Хрвати, а Република Српска је у првих десет на ФАРА листи - држава по издвојеним сумама за америчке лобисте. Србија се пробудила и све више се користи лобирање како за спољнополитичке циљеве, тако и за доношење, промену или укидање закона у земљи. Схватили смо да док комуницирамо за западним светом, треба да говоримо језиком који они разумеју.
* Које су вештине потребне да би се бавило вашим послом?
- Не мора човек да буде експерт за област, али да је информисан и да убеди доносиоца одлуке. Потребна су знања из економије, психологије, из односа са јавношћу и маркетинга. Лобиста увек мора да има план Б. То је стратегија да сте спремни да вам максимални захтеви неће проћи, да се тражи превише, да би се од неких одустало.
МИЛИЈАРДЕ
* КОЈИ су упечатљиви примери деловања лобирања?
- Да нека нова врста електронских цигарета добије другачији третман од обичног дувана и да може да се користи у затвореним просторијама је лобирање од ко зна колико милијарди.
ХОТЕЛ "ВИЛАРД"
* КАДА је почело лобирање у свету?
- Почеци се везују за Америку и датирају још из 19. века и приче о хотелу "Вилард", уз Белу кућу, где је председник Јулисиз Грант пио виски, па су га у овом угоститељском објекту салетали трговци и сви који су имали интересовање да погурају неки свој производ.
Препоручујемо
ОРУЖЈЕ МОЖЕ И БЕЗ ДОЗВОЛЕ: Нови закон у Тексасу на снази од 1. септембра
17. 06. 2021. у 15:16
АПЛИКАЦИЈА РАЗОТКРИЛА МАФИЈУ: Ухапшене стотине криминалаца из 18 земаља
08. 06. 2021. у 15:31
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)