ОТВАРА СЕ ТРЖИШТЕ ОД 200 МИЛИОНА ПОТРОШАЧА: Примена слободне трговине са Евроазијском економском унијом почиње сутра

Е. Б. ТАЛИЈАН

08. 07. 2021. у 10:46

СПОРАЗУМ о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније (ЕАЕУ), који ступа на снагу сутра, нашим произвођачима отвара тржиште од скоро 200 милиона потрошача и бесцарински режим за 99 одсто производа.

ОТВАРА СЕ ТРЖИШТЕ ОД 200 МИЛИОНА ПОТРОШАЧА: Примена слободне трговине са Евроазијском економском унијом почиње сутра

Фото АП

У Министарству трговине оцењују да ће његова примена значајно подићи извоз српске робе у чланице ЕАЕУ - Русију, Белорусију, Казахстан, Јерменију и Киргизију, и на тај начин допринети укупном економском развоју. Како за "Новости" наводе у Привредној комори Србије, тај уговор је користан и за домаће привреднике и за стране инвеститоре, посебно оне који су извозно оријентисани.

- Овим споразумом Србија задржава изузетно повлашћен извоз који има на руско тржиште, што је био један од главних циљева преговора - истичу у Министарству трговине.

- Наша земља је издејствовала да буде проширена листа производа на бесцаринском режиму за пласирање робе у ЕАЕУ. То се односи на годишње квоте од 2.000 тона цигарета, око 90.000 литара вињака и 400 тона полутврдог и тврдог крављег сира. Можемо да извозимо и неограничене количине козјег и овчијег сира, али и воћних ракија.

Фото Архива

Услов за трговину без наплате увозних царина је, како објашњавају, да роба мора да задовољи правило о пореклу. То значи да 51 одсто производа треба да долази из Србије. У ресорном министарству истичу да наша земља већ годинама извози широку палету робе на простор ЕАЕУ. У Русију се, како наводе, пласира чак 60 одсто укупне домаће производње сира. У ПКС кажу да је споразум најзначајнији за пољопривредну и прехрамбену индустрију, као и да ће корист имати сви извозници и увозници сировина.

- Потенцијално интересантни производи за извоз на тржиште ЕАЕУ су конзервирано воће и поврће, џемови, сокови, компоти, саднице воћа и калема ружа, керамичке плочице, намештај, храна за кућне љубимце, а атрактивна је и сарадња у области грађевинарства и информационо-комуникационих технологија - наводи Јелена Иванковић из ПКС.

НАЈВИШЕ ИШЛЕ ЈАБУКЕ

РУСКА Федерација, у односу на ЕАЕУ, наш је најзначајнији трговински партнер, са учешћем од 93 одсто у извозу Србије и око 90 процената у увозу са овог тржишта - објашњавају у ПКС. - Прошле године су се из наше земље на ово тржиште највише пласирале јабуке, спољни пнеуматици за путничке аутомобиле, хулахоп чарапе, соја у зрну и лекови. Водећи увозни производи из ЕАЕУ били су природни гас, нафта и индустријска уља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

Šta treba da uradite kada antibiotici prestanu da deluju? Sprečite širenje bakterija, gljivica i virusa koji su otporni na lekove