ПО КРАСТАВАЦ У НИШ, У ВРАЊЕ ПО ШНИЦЛЕ: Распон цена прехрамбених производа драстично се разликује у 17 градова
КАДА би се у један цегер сакупиле намирнице са пијаца и продавница широм Србије, тако да се из сваког места бира она роба која је тамо најповољнија, фрижидер би могао да се напуни са драстично мањим буџетом.
Наиме, према последњем Извештају Републичког завода за статистику у првој недељи јула, цене поврћа, воћа, меса, млека и јаја вртоглаво су се разликовале од града до града, а за кућни буџет је често важна ставка да ли се купује на пијаци или у продавници.
Ручак би био најјефтинији ако би се шопска салата спремала од намирница са нишких и лесковачких пијаца, свињске шницле из касапница у Врању, а помфрит од кромпира из Панчева.
Београд је, вероватно очекивано, на врху по ценама доброг дела хране, у односу на још 16 места која се статистички обрађују. Тако парадајз, краставац и паприка на југу Србије коштају око 40 и 80 и 100 динара, а у Београду два пута више. Кромпир је најјефтинији у Сремској Митровици и Панчеву, у чијим је радњама килограм могао да се купи за 19,99 и 24,99 динара.
Црни лук најјефтинији је у Зајечару, било га је и за мање од 40 динара, а сладак купус у Лесковцу - по 50 динара.
На цене прехрамбене робе коју РЗС обрађује утиче не само у ком се граду купује, већ и да ли се купује на пијаци или у продавници. Док су у Београду цене готово свих производа на пијацама више него у продавницама, у већини мањих градова широм Србије обрнута је пракса. У престоници су, чини се, отворене тржнице постале престижна места за куповину, па су намирнице на њима често и двоструко скупље него у београдским трговинама.
Пасуљ у Лесковцу и на пијацама и продавницама кошта око 250 динара, док је исто поврће у Београду најчешће од 300 до 400 динара. И очишћени ораси у престоници коштају од 800 до 1.500 динара, најчешће око 1.000 динара. Торта би била најјефтинија од зајечарских ораха, где је цена за килограм око 600 динара.
У Зрењанину килограм јунетине кошта 499 динара, у Суботици 724 динара, а Новом Пазару чак 800. У Сремској Митровици продаје се најскупља телетина - готово 1.250 динара, а Панчевци једу најјефтинију - за 716 динара. Свињско месо је најповољније у Врању и кошта 345 динара, као и цело пиле - непуних 200 динара по килограму. Најскупља пилетина продаје се на пијаци у Ужицу, где кошта чак 400 динара. Најјефтинији шаран може се пазарити у Нишу за 299 динара, а најскупљи у Новом Пазару где је 470 динара. У Новом Пазару је и сир најкупљи - 590 динара за килограм, док је у Врању најповољнији - 270 динара. Кајмак у Зрењанину кошта око 1.343 динара, а по 600 динара у Крагујевцу и Краљеву. Цене кокошијих јаја су од 10 до 18,99 динара.
Килограм лубенице се продаје од 40 у Лесковцу до 80 динара у Сремској Митровици и Београду. Брескве и кајсије су најповољније у Смедереву 80 и 150 динара, док су у најскупље у Сремској Митровици и Ваљеву - 180 и 250 динара.
У ВАЉЕВУ НАЈСКУПЉИ ЛИМУН
За килограм лимуна у Ваљеву треба издвојити 230 динара, а исто воће у Новом Саду кошта 130 динара. Са друге стране, банане су најскупље у Крагујевцу, где се на већини продајних места тргују за око 140 динара. Осим у Београду, најскупље јабуке продају се у продавницма у Смедереву, по цени од 130 до 140 динара за килограм. Интересантно је, да у Смедереву такође могу да се пазаре и најјефтиније јабуке, али на пијаци и по цени од само 50 динара.
СКЕНИРА СЕ 17 ГРАДОВА
КАКО у РЗС кажу, цене на мало пољопривредних производа сакупљају се два пута месечно, на пијачни дан који пада у периоду од 1. до 7. и од 15. до 21. у месецу. Попис најважнијих, одабраних пољопривредно-прехрамбених производа ради се у продавницама и на пијацама са највећим прометом, а у 17 градова - Београду, Ваљеву, Врању, Зајечару, Крагујевцу, Краљеву, Лесковцу, Нишу, Новом Пазару, Смедереву, Ужицу, Шабцу, Новом Саду, Зрењанину, Панчеву, Сремској Митровици и Суботици.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)