ДОЗВОЉЕНИ МИНУС ПРАЗНИ НАМ ЏЕПОВЕ: Банкарске услуге грађанима између глобе и помоћи
ПРОСЕЧНА камата на укупне динарске кредите у априлу 2021. године била је 8,8 одсто што је за 11,8 процентних поена мање у односу на пре осам година.

Фото И.Маринковић
Од 2013. године Народна банка Србије почела је да ублажава монетарну политику. У исто време, каматна стопа по којој се у просеку одобравају стамбени кредити становништву износи 2,6 одсто. Како у НБС кажу, ово су последњи подаци према којима је цена задуживања у еврима за стамбене кредите најнижа од када се прати ова врста података - од септембра 2010. године.
Убедљиво су највише снижене провизије за динарске кредите, док су најскупљи производи кредитне картице и дозвољени минус. Када је реч о динарским готовинским кредитима, камата је у просеку 9,4 одсто и у претходних осам година она је знатно смањена. Готовински кредити у еврима коштају 3,1 одсто.
- У претходних осам година њихова цена је такође снижена као резултат повољнијег рејтинга и ниже премије ризика земље, као и пада каматних стопа на евротржишту новца, али је тај пад ипак био знатно мањи у поређењу са ценом динарских кредита - кажу у НБС.
- Поред тога што за готовинске кредите у динарима није обавезно учешће од 30 процената, за разлику од евроиндексираних зајмова, значајно је истаћи и да је забележен већи пад каматних стопа на кредите у динарима у односу на оне у еврима. То је определило грађане да у знатно већој мери узимају позајмице у домаћој валути. Готово целокупно стање одобрених готовинских кредита односи се на оне у динарима.
Просечна каматна стопа на дуг по кредитним картицама нижа је од оне на прекорачења по текућем рачуну и према подацима за април 2021. износила је 21,9 одсто годишње.
Представља један од скупљих видова задуживања. Учешће прекорачења по текућем рачуну и кредитних картица у укупном стању кредита становништва износи само 3,6 процената.
Према последњим расположивим подацима, просечна пондерисана камата на дозвољена прекорачења по текућем рачуну становништва на годишњем нивоу износила је 29,2 одсто, а на недозвољена - 27,7 процената.
У ДОЦЊИ ПЕТ ОДСТО
ЧАК 60.889 кредитних картица тренутно је у доцњи. Од око 1,2 милиона укупно издатих, у отплати обавеза касни око пет одсто. У односу на прошлу годину, то је пораст од 16 процената. Кашњење у отплати обавеза учествује са 12,3 одсто, у износу који се у просеку користи код кредитне пластике - око 30.000 динара.
САМО КАД МОРА
КАКО банкари наглашавају, минус по текућем рачуну представља најскупљу врсту позајмице, па упозоравају грађане да би га требало користити само у крајњој нужди и у краћем временском периоду. Тренутно је 235. 679 рачуна, од укупно 7,8 милиона, у дозвољеном прекорачењу.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)