ПОСКУПЕЛА И ЈУНЕТИНА: Расту цене меса, за килограм пилетине и 600 динара
ЦЕНЕ свињског и пилећег меса скочиле су за петину у српским трговинама пре свега због дефицита свиња и живине у фармама, а извесно поскупљење сада бележи и јунеће месо.
Док се прогнозира да би цене свињетине и јунетине на овом нивоу могле да остану до краја године, живинари упозоравају да је пилетина тек сада у рангу цене коштања.
Од 500 динара крајем јула, преко 600 почетком прошлог месеца, свињски филе у трговинама сада има цену и до свих 770 динара килограм. Поскупљење живих свиња, али и њихов тренутни дефицит на тржишту, разлози су за скок ове врсте меса.
- До пре пар месеци цена живих свиња је била 135, да би се сада усталила на 160 динара килограм за бекон класу, свиње од 110 до 120 килограма тежине. Цена товљеника је од почетка године била ниска, тако да смо сведоци да су многи произвођачи одустали од гајења. Током лета, међутим, почели су да раде туристички и угоститељски објекти, кренула су славља и путовања, што је повећало тражњу. При томе, многи произвођачи остављају товљенике за зиму за посечење, тако да практично имамо несташицу свињског меса – објашњава разлоге поскупљења свињског меса доктор сточарства Радосав Вујић из Пољопривредне саветодавне и стручне службе.
Што се тиче јунетине, Вујић напомиње да је цена товних јунади сада 2,2 евра за килограм живе ваге, што је минимално поскупљење у односу на период од пре пар месеци, тако да не очекује да ће цена јунећег меса у трговинама бити виша од 800 динара.
- Кланичари и трговци поскупљење објашњавају растом цена сточне хране. То, међутим, дефинитвно није главни разлог што се управо по цени јунади види, јер ту имамо повећање са 2,1 на 2,2 евра. Да је до сточне хране, колико је она поскупела од почетка године, килограм живе ваге свиња не би могао да буде испод 200 динара, а цена свињетине би била недоступна за највећи број потрошача – наводи он, додајући да стабилизацију цена свих врста меса ипак очекује до краја године.
Упозорава, међутим, да оно што потрошачи плаћају у маркетима је последица „система спојених судова“, а на примеру јунећег меса много тога зависи од откупне цене млека, која је и даље изузетно ниска.
- Информације са терена говоре да је ове седмице само у једном селу, а реч је о Бањанима код Уба, распродато 200 музних крава, јер је предаја млека неисплатива. Ако се такав тренд настави, нарочито ситнији фармери са до три грла, краве ће распродавати. А ако нема музних крава, нема ни јунади, а тек онда ће та врста меса поскупети – каже наш саговорник.
Расту и цене пилетине
Значајно поскупљење бележи и пилеће месо које се, рецимо, у мају у трговинама продавало од 149 до 169, да би сада имало цену од 229 динара килограм. Реч је о пилетини у трупу, док се поједини делови пилета продају од 450 до 600 динара килограм.
- Цена целог пилета у односу на цену коштања је потцењена пуних годину и по дана у односу на све друге врсте меса и жртва је стратегије трговина да пилетину продају по дампинг ценама, како би зарадили на другим маржама – сматра Раде Шкорић, председник Удружења Србије за живинарство, додајући да живинари још од марта упозоравају на скок цене сировина за исхрану, соје, кукуруза и сунцокрета, од 50 до чак 90 одсто, што је неминовно водило поскупљењу пилетине.
- Међутим, тек када је дошло до тога да уз скок цена хране имамо и врућине због којих је живина заостајала у прирасту, па за недељу дана практично имамо дефицит од милион пилића који нису достигли потребну тежину за клање, уследило је поскупљење. Жива вага је сада 165 динара и са њом смо тек дошли у ранг цене коштања. Ово јесте поскупљење у односу на претходни дампинг, али тек у рангу произвођачке цене, тако да је незахвално прогнозирати како ће се цена пилетине даље кретати – објашњава Шкорић.
(Блиц)
БОНУС ВИДЕО
Отвара се нова ковид болница у Новом Саду
Препоручујемо
КРОМПИРАШИ ТРЉАЈУ РУКЕ: Смеши им се одлична зарада, сав род на домаћем тржишту
28. 08. 2021. у 09:45
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)