ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ БИ ПАРЕ ЗА ВАУЧЕРЕ ДА ВРАТЕ КАСНИЈЕ: Од 250.000 вредносних папира досад искоришћено 60 одсто

Ј. Субин

08. 09. 2021. у 10:45

ТУРИСТИЧКЕ агенције у Србији надају се да ће им бити продужен рок за коришћење ваучера за заменска путовања, како не би морали од јануара следеће године да враћају новац или бар да им држава помогне кредитима, како би могли да исплате путнике. Доста ваучера је остало неискоришћено.

ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ БИ ПАРЕ ЗА ВАУЧЕРЕ ДА ВРАТЕ КАСНИЈЕ: Од 250.000 вредносних папира досад искоришћено 60 одсто

Фото М. Анђела

Туристи очекују да ће им већ почетком следеће године паре бити уплаћене, на основу Уредбе о заменским путовањима које је усвојила Влада Србије.

Агенције су поделиле 250.000 ваучера, а реализовано их је око 60 одсто, испричао нам је Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије. Како каже, доста ваучера је неискоришћено, а странци не желе да врате новац, већ остављају могућност да се реализују било кад.

- Италија је продужила законски рок за повраћај до 2023. године, а Словенија је обезбедила кредите агенцијама за враћање новца - испричао нам је Сеничић. - Ту иницијативу смо и ми послали и све иде у том правцу да буде решено, али тек крајем септембра ћемо нешто више знати.

Директор ЈУТА објашњава да је њихова иницијатива словеначки модел. Да се обезбеде кредити искључиво за повраћај новца, по основу гаранције власника и на дужи временски рок за враћање.

Фото Танјуг

Александар Сеничић

- То, међутим, мора да прати продужетак Уредбе бар за шест месеци, јер кредити не могу бити добијени пре марта или априла - сматра Сеничић.

- И путницима би та опција била боља. Јер уколико се буде инсистирало на повраћају сада, много агенција ће прогласити стечај. То ће бити крај за њих, а питање осигурања је врло дискутабилно у пандемији.

Влада Србије донела је прошле године Уредбу о заменским путовањима, којом је због пандемије и немогућности путовања продужен рок за коришћење уплаћених аранжмана до јануара 2022. када су агенције дужне да врате новац путницима који их нису искористили. Процењује се да је вредност нереализованих путовања до 25 милиона евра.

Како каже Сеничић, сезона је солидна. Неке дестинације, попут Црне Горе, Албаније и Египта боље су прошле него раније. Исто је и са Турском. Грчка је на неких 55 до 60 одсто, у односу на раније.

- Није довољна једна солидна сезона да се заради за две године нерада, без помоћи државе - рекао је Сеничић.

СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ОДМОР У СРБИЈИ

УДРУЖЕЊЕ "Моја Србија" упутило је Министарству туризма иницијативу за одобравање квоте од 250.000 ваучера за субвенционисани одмор у Србији у 2022. Током претходних година додатни ваучери се разделе у само неколико сати. Осим стварања незадовољства међу грађанима који нису стигли да предају формуларе, такав приступ ствара и значајне проблеме за угоститеље, јер велики број резервација остаје неискоришћен.

- На основу седмогодишњег искуства, колико траје акција поделе ваучера за одмор у Србији, закључили смо да је 250.000 ваучера оптимална количина која би задовољила потребе наших грађана - рекао је Милан Ристић из удружења "Моја Србија".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

НИКАД НИЈЕ ЗАДОВОЉАН: Роналдо побеснео због поништеног гола