ПУН РЕЗЕРВОАР СКОРО 700 ДИНАРА ВИШЕ: Скок цена горива у свету прелива се и код нас
ГОРИВО на српским пумпама је у претходне две недеље поскупело за око динар, што је последица берзанских кретања сирове нафте брент из августа месеца. Очекује се да се тај тренд настави, имајући у виду дешавања на светском тржишту.
Сада возачи за пун резервоар бензина треба да издвоје 680 динара више него пре седам месеци, а 490 динара скупље плаћају 40 литара евродизела. Кретање цена сирове нафте брент утичу и на српско тржиште, а оне, уз повремене осцилације бележе раст од јесени прошле године.
На појединим српским пумпама литар бензина се у уторак продавао од 161,40 до 162,90 динара, што је за око 17 динара више него почетком марта. Евродизел је за око 11 динара скупљи него у трећем месецу ове године и кошта 163,90 динара. За ауто-гас треба издвојити 91,90 динара, што је око девет динара више него пре седам месеци. Треба имати у виду да је лане гориво од фебруара до маја појефтинило око 30 дианра. Због тих осцилација евродизел се сада поново вратио на просечну малопродајну цену из јануара 2020. када је коштао 163,99 динара. Тада је за бензин требало издвојити 149,97 динара, а за ауто-гас 83,88 динара.
Цена сирове нафте за новембарску испоруку у уторак је премашила 80 долара за барел први пут у последње три године, док су децембарски фјучерски достигли цифру од 79,39 долара. Ког тренутка ће се овај раст одразити на малопродајну цену горива код нас тешко је проценити, јер нафтне компаније располажу одређеним залихама. Небојша Атанацковић, сувласник једне нафтне компаније, истиче да су цене горива у Србији сада стабилне и да још увек нема значајнијих померања.
- Уколико се овај тренд на светском нивоу задржи још извесно време, и цене наставе да расту, онда може да се очекује поскупљење деривата и код нас - истиче Атанацковић, за "Новости". - Наше тржиште је оптерећено високим порезима, имамо велики удео акциза у цени горива.
И Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије (УНКС) указује на утицај политике опорезивања на малопродајну цену деривата.
- Уколико желимо да ублажимо утицај скока нафте на раст цене горива на нашим бензинским станицама, остаје нам да се окренемо ономе што је до нас - објашњава Мићовић за наш лист. - Закон о акцизама омогућава Влади да без промене закона, смањи акцизе до 20 одсто и да их врати на предвиђени ниво када поремећај прође. Још је важније да преиспитамо политику акцизног опорезивања енергената, накнада и потребу за увођењем мноштва различитих обавеза које, можда, и непотребно повећавају трошкове производње и дистрибуције деривата нафте.
Боривоје Татић из Удружења приватних бензинских станица Србије, каже да је почео благи раст цена на српским пумпама, али да неће бити драстичног поскупљења од 10 или 15 динара:
- Може се очекивати да ће лагано и сукцесивно поскупљивати. Тешко је направити процену ког тренутка ће се значајније одразитит на нашим пумпама.
Политика цена, како наводи, зависи од великих играча на нашем тржишту.
- Када дође до поскупљења нафте на светским берзама до тог померања навише код нас дође много брже, него када је процес обрнут - објашњава Татић. - Сви се труде да не продају залихе које су претходно набављене по нижој цени, већ да уђу што пре у тај талас поскупљења и сачувају јефтиније гориво.
ИСТОРИЈСКИ РЕКОРД ЦЕНЕ ГАСА
ЦЕНА гаса у Европи прекорачила је први пут у историји ниво од 1.000 долара за 1.000 кубних метара. За само дан скочила je за невероватних 11 процената. Виши директор сектора за природне ресурсе и робу у компанији "Фич" Дмитриј Маринченко, каже да би цена гаса могла би настави с растом и обарањем нових рекорда ако зима буде оштра и ако буде дефицита у понуди гаса. Додаје да "раст цена рефлектује актуелну конкуренцију између европских и азијских купаца течног природног гаса (ТПГ), низак ниво залиха у европским складиштима гаса...
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)