МАЛИНА МАЊЕ, А ЦЕНА ПАДА: На европском тржишту недостаје велика количина јагодичастог воћа, али се примећује и пад куповне моћи

В. ИЛИЋ

29. 10. 2021. у 11:24

НА европском тржишту у овом тренутку недостаје велика количина смрзнутог воћа, а пре свега малине. Примера ради, само у Француској у овом моменту недостаје око 15.000 тона "црвеног злата". У нашим хладњачама је због великог пада производње и дуга у количинама из претходне сезоне од око 20.000 тона, који су наши извозници морали да надокнаде од овогодишњег рода, тренутно веома мало неуговорених количина.

МАЛИНА МАЊЕ, А ЦЕНА ПАДА: На европском тржишту недостаје велика количина јагодичастог воћа, али се примећује и пад куповне моћи

Фото Д. Дозет

Ово је за "Новости" саопштио др Александар Лепосавић, један од наших најпознатијих стручњака из области воћарства, истичући да су цене и даље стимулативне, па се категорија "гриз" на европском тржишту продаје по цени од 5,6 до шест евра по килограму, али је присутан тренд благог смањења тражње најквалитетније категорије, односно "роленда".

- То су и даље изузетно добре цене, али чињеница је да се "роленд" као најквалитетнија категорија у овом моменту слабије тражи. То је индикатор да купци полако траже алтернативе - сматра др Лепосавић. - Иначе, тренутно се код нас за малину категорије "оригинал" плаћа 620 динара. За купину, без обзира на то што се тренутно у Србији продаје по цени од 420 динара, предвиђања нису оптимистична. Ситуација из Америке, где постоји осетан пад тражње за овим воћем, врло брзо се може прелити и на европско тржиште.

Пад цена јагодичастог воћа могао би да буде предзнак будућих дешавања на тржишту хране као одраз све очигледнијег пада глобалне куповне моћи потрошача. То је опомена и нашим произвођачима и извозницима да буду далеко обазривији у планирању својих делатности.

- Високе цене могу довести до пада тражње. Нажалост, у нашој земљи је веома мало учињено на стварању предуслова за дугорочно стабилан приход од продаје малине и купине на светском тржишту и за то не постоји оправдање било кога од учесника у овом послу. Добар део њих, било да се ради о појединим "самозваним" представницима произвођача или хладњачара годинама додатно усложњава ситуацију дезинформацијама и међусобним оптуживањем за све лошије стање у производњи. Ситуацију није поправила ни помпезно најављивана Владина Радна група за сагледавање стања у малинарству, која постоји више од три године, али за сада без икаквих резултата и помоћи бизнису од кога наша земља сваке године убира солидан девизни прилив - упозорио је др Лепосавић.

Он је додао да је према последњем извештају америчког Министарства пољопривреде о расположивим залихама смрзнутог воћа и грожђа у овој земљи, осетан пад укупних залиха смрзнутог воћа у америчким хладњачама. Највећи пад у залихама у односу на септембар претходне године забележен је код смрзнуте купине и смрзнуте јабуке, који износи по 36 процената, затим смрзнуте малине (15 одсто) и смрзнуте боровнице (13 процената). Из групе јагодичастог воћа суфицит од 15 одсто у складиштима за исти посматрани период има смрзнута јагода.

РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ ЕВРОПЕ И АМЕРИКЕ

УПИТАН да прокоментарише шта значе ови показатељи и како се то одражава на цену воћа, наш саговорник одговара:

- Без обзира на дефицит, ситуација у Америци у погледу цена је сасвим другачија у односу на Европу и друге делове света. Изузев код боровнице, у Америци је тренутно присутан велики пад цена јагоде и купине. Чак и код малине, која је имала велики раст тражње и цена, ситуација се полако мења. До најизраженијег пада цена дошло је почетком октобра, али су и даље присутни негативни трендови. Разлога за такво стање има више, свима је добро познат проблем у транспорту и вишеструко увећање коштања али и све очигледнији пад куповне моћи потрошача код њих - закључио је др Лепосавић.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!