ПАРЕ ИДУ ГРАЂЕВИНИ И ПРОСВЕТИ: Усвојени предлог буџета за 2022. годину предвиђа веће приходе и мање расходе

С. Б.

04. 11. 2021. у 08:41

СРБИЈА се наредне године нада приходима од укупно 1.516 милијарди динара.

ПАРЕ ИДУ ГРАЂЕВИНИ И ПРОСВЕТИ: Усвојени предлог буџета за 2022. годину предвиђа веће приходе и мање расходе

Фото Ж. Кнежевић

То је за око 28 милијарди динара више него што се очекује да ће бити наплаћено ове године. Истовремено, држава планира да смањи издатке и потроши 1.717 милијарди динара. Расходи би тако били за близу 76 милијарди мањи од актуелног плана. Влада Србије јуче је усвојила предлог буџета за 2022. којим се предвиђа минус од три одсто бруто домаћег производа, непуна два процента мање од овогодишњег.

Министар финансија Синиша Мали поручио је да ће буџет бити апсолутно развојни. За инвестиције је одвојено 486 милијарди динара на нивоу државе.

- Наредне године ће бити настављен велики инвестициони циклус улагања у ауто-путеве, школе, болнице, екологију, односно изградњу фабрика за пречишћавање отпадних вода и канализацију, и све друго што подиже квалитет живота грађана Србије - рекао је Мали.

- Србија је још пре неколико година постала велико градилиште. Од тог стуба наше економске политике не одустајемо. Дакле, и наредне године очекујемо наставак свих тих инвестиција и за то смо обезбедили новац у рекордном обиму за 2022. годину.

Министарство грађевинарства ће тако имати за 83,71 милијарду динара већи буџет. И Министарство просвете ће располагати са 17,1 милијардом динара више. Средства Министарства заштите животне средине ће бити већа за седам милијарди динара.

- С друге стране настављамо и са подизањем животног стандарда грађана - додао је Мали.

- У буџету је планирано повећање пензија по швајцарској формули од 5,5 одсто. Уз то смо обезбедили новац за исплату 20.000 динара сваком пензионеру у фебруару месецу наредне године. Када се то сабере са ових 5,5 одсто, то је повећање у маси за пензије од чак 11,2 процента. Плате у војсци, социјалним службама и здравству ће бити увећане за осам одсто, а осталим запосленима у јавном сектору седам процената.

Удео јавног дуга у БДП ће бити 55,5 одсто. Ове године ће стопа раста бити између 7,3 и 7,5 одсто, а буџет за наредну је рађен уз пројекцију раста од 4,5 процената.

- Пројектовали смо приходе конзервативно, а укупни дефицит на три одсто, односно на 200,2 милијарде динара, много је мањи него што је био ове године - објаснио је Мали.

- Усмерен је ка томе да успемо да издржимо све капиталне инвестиције и повећање плата и пензија, а да на крају године имамо удео дуга у БДП од само 55,5 одсто.

РАСТЕРЕЋЕЊЕ ПЛАТА

УЗ повећање минималне зараде, од почетка 2022. године биће повећан и неопорезиви део дохотка са 18.300 динара на 19.300 динара.

- Такође смо смањили порез на зараде за додатних 0,5 одсто - истакао је Синиша Мали.

- Идемо са растерећењем зарада, како бисмо подстакли ново запошљавање, а с друге стране подижемо минималне зараде и плата у јавном сектору, како бисмо подстакли раст просечне зараде.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране