НА ПРАВОМ ПУТУ ДА ЈОШ БРЖЕ НАПРЕДУЈЕМО: Министар Мали о првој ревизији извршног одбора ММФ
ИЗВРШНИ одбор Међународног монетарног фонда завршио је прву ревизију Инструмената за координацију политика Републике Србије.
Како су оценили, реализација економског програма је на правом путу и Србија је посвећена спровођењу структурних реформи потребних за подстицање раста предвођеног приватним сектором и бржој конвергенцији ка нивоима прихода ЕУ.
У извештају Фонда је оцењено да је у току снажан опоравак економске активности, који је подржан обимном и правовременом реакцијом носилаца политике и снажним преткризним растом. По том основу, бруто домаћи производ Србије је већ у првом тромесечју 2021. надмашио преткризни ниво. ММФ сада пројектује још и већи раст од претходно предвиђеног раста у 2021. години и непромењен раст у 2022. години од 4,5 посто.
ММФ је у извештају такође оценио да је буџет за 2022. добро одмерен и да предвиђа даље смањење фискалног дефицита на 3,0 посто БДП-а, умерен раст зарада у јавном сектору и пензија и задржавање капиталних инвестиција на високом нивоу.
Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали је рекао да је нефинансијски споразум са ММФ-ом веома важан, јер су потврдили да је економска политика која се води успешна и да смо на правом путу да још брже напредујемо.
- Ми смо презадовољни сарадњом коју имамо са ММФ-ом, а која је пре свега саветодавног карактера. О томе најбоље говоре подаци, јер уколико погледамо кумулативну стопу раста БДП-а, ове и прошле године, остварићемо засигурно најбољи резултат у Европи, одмах после Ирске. На крају ове године имаћемо раст од 7,3 или 7,4 одсто, а следеће од 4,5 до 5 процената. До овога не би дошло да на време нисмо спровели фискалну консолидацију, захваљујући чему смо спремно дочекали највећу економску кризу икада, изазвану пандемијом вируса корона. Само за помоћ привреди и грађанима прошле и ове године издвојили смо осам милијарди евра, чиме смо очували ниво привредне активности и радна места - рекао је он.
Он је рекао да је сачувана стабилност јавних финансија и нагласио да ће удео јавног дуга на крају године износити 58,2 одсто, што је далеко од 60 одсто БДП-а колико прописује Мастрихт.
Напоменуо је да ће и у наредном периоду фокус бити на наставку спровођења структурних реформи, које су потребне за остваривање још већег раста.
- Од посебне важности су структурне и институционалне реформе, како би се осигурао јачи и интензивнији раст у средњем року. Пре свега, истакао бих даљу модернизацију Пореске управе, као и реформу јавних предузећа. Када је у питању њихово реструктуирање, циљ је унапређење ефикасности и ограничавање фискалних трошкова и ризика. Подсетио бих да напредују реформе које се тичу Пореске управе, као и да је у току транзициони период за прелазак на нови модел е-фискализације, а који ће трајати до 30. априла 2022. године. То је од непроцењивог значаја за борбу против сиве економије, јер Пореска управа сада у реалном времену може да прати издавање фискалних рачуна, односно да ли је добро обрачунат ПДВ - навео је Мали.
Министар финансија је подсетио и да се од 1. маја следеће године уводи и нови систем е-фактура, који се пре свега односи на убрзавање поврата ПДВ-а.
- Ми идемо у корак са временом и покушавамо да створимо ефикасније и конкурентније привредно окружење. То конкретно значи да ће уколико се улазна и излазна фактура упаре, поврат ПДВ-а може бити реализован у једном дану. Тиме ћемо додатно ојачати пословни амбијент и допринети борби против сиве економије - рекао је Мали.
Поред спровођења мера за сузбијање сиве економије, Мали је као један од приоритета навео и остваривање свеобухватног плана за зелени раст, који додатно подржава економски опоравак и обезбеђује одрживији развој.
Он је истакао да се буџетом за следећу годину наставља улагање државе у повећање потрошње, као и у капиталне пројекте.
- Повећањем плата и пензија, осигуравамо потрошњу, а само за капиталне инвестиције буџетом за 2022. годину планирали смо 486 милијарди динара, што значи да настављамо велике пројекте – градњу ауто-путева, брзих саобраћајница, изградњу болница, школа, фабрика за пречишћавање воде, водоводну и канализациону мрежу. Све то ће додатно погурати раст нашег БДП-а, односно учинити нашу земљу још атрактивнијом и сигурнијом за пословање, као и за још више инвестиција - рекао је Мали.
Министар је закључио да Србија чини све како би што брже напредовала и како би својим грађанима постала лепше и квалитетније место за живот.
БОНУС ВИДЕО: Живела Србија! ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА У СЛИКАМА
Препоручујемо
СТАБИЛНА ЕНЕРГЕТСКА СИТУАЦИЈА! Сви блокови на мрежи, раде и ТЕНТ и Костолац
20. 12. 2021. у 13:30
ПОРЕСКЕ НОВИНЕ: Слободан Тривић о могућности да се уштеди новац (ВИДЕО)
19. 12. 2021. у 21:20
"СИСТЕМ СЕ НИЈЕ РАСПАО": Извршни директор ЕПС-а открио шта се заправо десило у ТЕНТ-у
19. 12. 2021. у 22:40
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)