ГАС И НУКЛЕАРНА ЕНЕРГИЈА "ПОЗЕЛЕНЕЛИ": Нацрт предлога о инвестицијама у одрживе изворе Европске комисије изазвао неслагања међу чланицама
ЕВРОПСКА комисија предлаже да се поједини гасни и нуклеарни пројекти означе као "зелене" инвестиције и одрживи извори енергије. Ове смернице, које су објављене 31. децембра, изазвале су оштру расправу и неслагања међу чланицама ЕУ. Поједине земље сматрају да су наведени критеријуми, под којима се гас и нуклеарна енергија могу користити у транзиционом периоду сувише строги, друге се противе оваквој могућности. ЕК истиче да је циљ да се олакша прелазак на потпуно обновљиву производњу енергије.
Стручњаци у Србији указују да су услови веома оштри и за чланице ЕУ, као и да ће бити неопходне крупне промене да бисмо могли да задовољимо те критеријуме. У нашој јавности се све чешће говори о потреби да се озбиљно размотри производња струје из нуклеарке. Министарка енергетике Зорана Михајловић казала је да очекује да ове године буде донета одлука о прављењу модуларних нуклеарних електрана у Србији. За реализацију једног таквог пројекта потребно је најмање 10 и више година, а исто толико и за едукацију потребних кадрова у овој области. Зато многи стручњаци сматрају да би требало што пре донети одлуку о укидању мораторијума на изградњу нуклеарки у нашој земљи, који је уведен после катастрофе у Чернобиљу, 1986. године.
Министарка истиче да се од тада све променило и да је технологија напредовала, као и да Србија не треба да бежи ни од једног извора који може да нам обезбеди енергетску стабилност. Стручњак за енергетику, Александар Ковачевић, сматра да су предложени техничи критеријуми Европске комисије веома строги.
- На пример, потребно је да емисије угљен-диоксида у току целог животног века нуклеарне електране буду испод одређене границе - објашњава Ковачевић за "Новости". - Будући да прорачун укључује и емисије у току градње, производње челика, бетона и других материјала, транспорт и све друго, јасно је да је предност дата само врло ефикасним модуларним објектима. Слична је ситуација и са природним гасом. Чак ни најефикасније електране на плави енергент, које су сада на тржишту, не могу да задовоље предвиђене услове.
Потребно је, како наводи, да електрана користи гас са смањеним садржајем угљен-диоксида или да има напредно решење за његово уклањање после сагоревања. Он истиче да ће се о овом предлогу Комисије дискутовати наредних месеци и оцењује да се може, чак, очекивати даље пооштравање ових критеријума. Имајући у виду да је у Србији у току расправа о евентуалном коришћењу модуларних нуклеарних електрана, односно, изградњи гасних, он истиче да конвенционална решења и технологије, доступне јавним предузећима у нашој земљи и региону, нису довољне да задовоље предложене услове.
- Уколико Србија жели да иде у правцу развоја ових објеката потребно је учешће у врло напредним аранжманима међународне сарадње и развој сопственог стручног кадра - објашњава Ковачевић. - И за једно и за друго су потребне крупне промене у образовним и професионалним структурама у нашој земљи.
Чешка је у уторак реаговала на предлог Европске комисије, оцењујући да је превише строг. Како је најављено, та земља ће тражити савезнике ради промене оштрих услова предвиђених за укључење гасних и нуклеарних пројеката у план ЕУ о зеленим енергетским инвестицијама.
"РУДАРЕЊЕ" ТРОШИ МНОГО СТРУЈЕ
ТАКОЗВАНА косовска влада донела је одлуку о забрани производње криптовалута због повећане потрошње струје. Министарка енергетике привремених приштинских институција, Артане Ризваноли, објаснила је да се и ова мера налази међу уведеним због електроенергетске кризе. То ће подразумевати, како наводи, идентификовање локација на којима се производе криптовалуте и њихову обуставу. Иначе, производња криптовалута на КиМ последњих година достигла је масовне размере. Озбиљнијих контрола није било, уколико се не рачуна недавних неколико покушаја, као и заплена опреме за производњу електронског новца на северу, док на остатку КиМ, у албански већинским срединама, готово да није било сличних акција. (Д. З.)
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)