И СРПСКОМ ГЕНУ ДУГУЈЕМ СВОЈ УСПЕХ: Шведски предузетник, пореклом из Лесковца, у Нишу развија гејминг индустрију

Далиборка Миљковић

13. 02. 2022. у 07:39

РОЂЕН је као Швеђанин, али Раде Прокоповић, власник компаније "Созап", у својим генима носи српску упорност која му помаже да већ 20 година буде успешан у послу. Своје пословање проширио је у Нишу где у склопу Научно-технолошког парка (НТП) развија видео-игру која је до сада имала 20 милиона "скидања" широм света. На основу петогодишњег искуства у земљи предака тврди да "Србија иде напред" и да ће уколико настави овим темпом, врло брзо ухватити корак са Шведском.

И СРПСКОМ ГЕНУ ДУГУЈЕМ СВОЈ УСПЕХ: Шведски предузетник, пореклом из Лесковца, у Нишу развија гејминг индустрију

Раде Прокоповић / Фото приватна архива

Раде је своју каријеру почео одмах након завршене гимназије, када је одлучио да се посвети бизнису. Његова визија да људи нису роба прати га кроз живот и он својим сарадницима даје могућност да уживају у плодовима онога што створе, јер верује да је партнерство пут ка успеху. Управо је то и имао на уму када је разматрао Србију као потенцијално место за улагање.

- Увидео сам да ИТ индустрија у Србији, а поготово у Нишу узима маха, али оно што ме је иритирало је то што су већином биле компаније које изнајмљују радну снагу, што је познато као аутсорсинг. Реч је о томе да је већина компанија имала сопствени развој производа, али нису подржавале глобални квалитет. Нису имале циљ да обезбеде дугорочни раст, већ су фокусиране на профит "од данас до сутра". У тој потрази имао сам срећу да упознам Ненада, Сашу и Милоша, који су имали мали студио и правили своје производе, односно видео-игре. Одмах сам код њих препознао програмерско знање, жељу, вољу и енергију да направимо производ за светско тржиште. То је препознао и мој шведски партнер Кристофер Боман и тако је почела успешна прича која траје - присећа се Раде.

Компанија сада у обе земље запошљава 40 програмера и дизајнера, а отворени су за нове сараднике:

- Имао сам срећу да сам се сусрео са правим људима. Није лак задатак у светској конкуренцији направити игру која ће привући 20 милиона корисника. Много пута смо долазили "до зида" и ударали. Морам да нагласим да је тај "зид" пробијао тим из Ниша, и то више пута. Поставили смо добре темеље за раст тако да верујем да ћемо лакше достићи 400 запослених, него што смо дошли до 40. Имамо отворене позиције и јављају нам се људи, али смо мало подигли критеријуме. Пре пет година било је довољно само да желиш да радиш са нама - каже Раде који води компанију која је од јуна прошле године на НФН берзи (Nasdaq First North).

Иначе, оно што ову компанију издваја од других је то што су поједини запослени уједно и власници акција:

- Поносан сам што сам део нечега што треба да убрза развој и да Србија постане место где људи желе да дођу, а не да из ње оду. Можда ћу неком звучати превише оптимистично, али ја видим тај помак. На посао гледам као на спорт, руководећи се тиме водим здрав живот и зато имам енергију и идеје. Србија је добро препознала да треба дати шансу малим компанијама, јер нам искуство Шведске говори да им је то помогло у развоју. Ако даш паре за 100 компанија, а само једна прође на глобалном тржишту, она ће исплатити оних 99 којима си дао паре.

Видео-игрица донела успех на глобалном тржишту / Фото приватна архива

Можда неке ствари могу лакше и брже да се покрену, истиче Прокоповић, али је и ово што добијамо довољно за оне који желе да напредују.

ПРОДОР НА ГЛОБАЛНО ТРЖИШТЕ

"АРМД хејст" назив је видео-игре која је компанији донела успех на глобалном тржишту.

- Тржиште је велико и наш производ је усмерен ка једном типу корисника, доминантно су то мушкарци између 18 и 30 година. Тражимо нове профиле корисника и зато развијамо нове производе - открива нам Прокоповић.

ВИНАРЦЕ

РАДЕТОВ деда је шездесетих година прошлог века стигао у Шведску као металостругар и ту засновао нови живот. Његова породица никада није прекидала контакт са Србијом, па је Раде свако лето проводио у Винарцу, селу надомак Лесковца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОТКРИВЕНО КАКО СУ РУСИ УШЛИ У КУПЈАНСК: Украјинци бесни - То је кршење закона и правила ратовања, ратни злочин!

ОТКРИВЕНО КАКО СУ РУСИ УШЛИ У КУПЈАНСК: Украјинци бесни - То је кршење закона и правила ратовања, ратни злочин!

КИЈЕВ је саопштио да су се руски војници, прерушени у украјинске униформе, борили да уђу у град Купјанск на првим линијама фронта на северу Украјине.

15. 11. 2024. у 18:40

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: деца из СОС Дечијег села Србија освојили су јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.