МУЗЕМО БАР ПЕТ ОДСТО МЛЕКА МАЊЕ: За последњу деценију десеткован фонд говеда и коза, једино повећан број оваца за 1,8 одсто
У СРБИЈИ се готово свакодневно угаси по једна фарма млечних говеда.
Најтежа ситуација је са малим произвођачима, али смо последњих месеци сведоци све чешћег затварања великих газдинстава. Ниска откупна цена млека, која не прелази 38, док има и оних који за литар не добију више од 29 динара. Поједини стручњаци у нашој земљи упозоравају да би у неком периоду могло да дође до несташице млека, јер је све мање млечних говеда у шталама.
Да би могло да дође до несташице сматра и Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство Привредне коморе Србије. Како нам је рекао, нема довољно крава. Он не сматра да би то могле да буду неке велике размере, али је сигурно да ће сировине недостајати. Поједини произвођачи сира већ имају проблеме да произведу довољне количине.
- Готово сваког дана добијамо поруке да се нека фарма затвори, чак и оне велике - рекла нам је Сања Бугарски, председница Асоцијације произвођача млека Војводине.
- Недавно су власници фарме у Бачком Градишту распродали све сименталке.
Ништа боља није ни ситуација са једним од највећих аграрних комплекса у Србији, где је после приватизације распродато или заклано 800 крава на мужи, као и 1.600 грла јуница и подмлатка. Према речима Бугарски, то је генетски потенцијал који се више не може повратити. Није много ни јасно због чега неко купи једну од најбољих фарми крава, ако не жели да се бави производњом млека.
Увоз млека и млечних производа за шест месеци 2021. године био је 51,9 милиона, а извоз 39,3 милиона евра. Према званичним подацима Републичког завода за статистику, у децембру 2021. било је за три одсто мање говеда, у односу на исти период претпрошле године.
Говеда се највише гаје у региону Шумадије и Западне Србије - 45,6 одсто. У односу на десетогодишњи просек (2011 - 2020), укупан број говеда мањи је за 5,1, коза за 6,7 процената, док је број оваца већи за 1,8 одсто.
МАЛИ СТОЧАРИ НА УДАРУ
- МАЛИ сточари су се уморили, јер када им неко плаћа литар млека 29 динара, нема ту шта више да се каже - сматра Бугарски.
- У Србији може све да поскупи, осим млека. Иначе, још нисмо дошли на цену из 2016. године, од 42 динара по литру. Увоз млека у праху додатно је све уништио, јер га купују произвођачи и кондитори. Десиће нам се исто што и у Хрватској. Тамо готово да производња млека и не постоји. Од кад су Руси били увели санкције ЕУ, они се нису опоравили.
BONUS VIDEO
Препоручујемо
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (1)