КУПЦИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Овај произвођач воду у Србији не продаје више у амбалажи од 1,5л

Е. Б. Т.

24. 02. 2022. у 15:42 >> 18:13

ВИШЕ се ни вода у пластичним флашама не продаје у стандардним количинама, већ су паковања мања од 15 до 25 милилитара. Потрошачи су навикли да у амбалажи добију пола, литар или литар и по садржаја. Међутим, неколико произвођача у Србији воду продаје у амбалажама од 475, 1,25 и 1,35 милилитара. Међу њима је и Mg Mivela. Овај маркетиншки трик, пракса смањивања паковања, присутан је низ година и на европском и на нашем тржишту, али увек изазове незадовољство купаца.

КУПЦИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Овај произвођач воду у Србији не продаје више у амбалажи од 1,5л

Фото И. Маринковић

Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије (НОПС) истиче да ово представља злоупотребу навика потрошача, али да у томе нема ничег незаконитог. Произвођач Mg Mivela објашњава да су увели флашу која, осим што је прикладнија, садржи и мању количину пластике, чиме доприносе очувању животне средине.

- У склопу редизајна етикете и боце Mg Mivela, увели смо нову, практичнију боцу од 1,35 литара, која је заменила амбалажу од 1,5 литара - наводе у тој компанији за "Новости". - Боца мањег волумена прикладнија је за функционалне воде каква је наша која природно садржи магнезијум. Тиме уједно желимо да се диференцирамо од других вода које не одликује функционалност.

Они истичу и да је нова количина јасно истакнута на етикети флаше, као и да је ту промену пратила и маркетиншка кампања са слоганом - Mg Mivela сада у новој и практичнијој амбалажи.

- Такође, користимо прилику да поменемо да нова боца има и бенефит за животну средину, јер је направљена од предоблика смањене тежине и доприноси смањењу количине пластике и емисије угљен-диоксида, што је један од главних стратешких приоритета компаније - истиче произвођач.

Марко Драгић из НОПС-а каже да тој организацији путем њихових профила на друштвеним мрежама свакодневно стижу жалбе купаца због праксе произвођача да смањују амбалажу.

- То представља маркетиншки трик, али у томе нема ничег што је незаконито - наглашава Драгић. - Купци обично не проверавају тежину производа, нити читају декларацију, очекују да одређена величина амбалаже има количину на коју су навикли. Смањивањем садржаја на прикривен начин поскупљује производ, јер се за исту цену добија мања количина него раније. То је злоупотреба навика потрошача. Сви подаци о тежини производа јасно су истакнути на паковању и ова пракса није незаконита.

Велики је број примера производа којима је смањена количина, а међу њима су и кутије сира од 450 и 900 грама, кафа од 175 и 180 грама, уместо уобичајених 200. Кесице кикирикија од 75, 80 и 90, кекс у амбалажи од 167 грама. Потрошачи на друштвеним мрежама указују и да је мајонез са 200 калирао на 190 и 178 грама. Детерџент за судове се продаје у количини од 450 милилитара уместо пола литра. Купци закључују да су паковања све мања, а цене све веће.

Немачки потрошачи су недавно бојкотом артикла казнили једног произвођача соса за шпагете који је амбалажу смањио са 500 милилитара на 400. Али, то је тешко примењиво код наших купаца. Из НОПС препоручују потрошачима да примене такву меру, јер би то могло да утиче на произвођаче да промене одлуку.

- Ми нисмо такав народ, везани смо за производ и не обраћамо пажњу ни када се смањује његов квалитет нити паковање, и настављамо по навици да га користимо - каже Драгић. - Бојкот би могао да утиче на произвођача да промени одлуку, али то је на потрошачу као појединцу.

УСКОРО ЋЕ СЕ ПРОДАВАТИ САМО ОМОТ

КУПЦИ се посебно жале на све тање чоколаде, које се сада продају и у паковањима од 75 и 85 грама. Тако један твитераш констатује да ће се до 2030. године продавати само омот од овог производа. Ових дана су потрошачи објављивали и друге примере на које су наилазили, попут сапуна од 90 грама или паковања млека за тело од 675 милилитара.

ПРЕКРШАЈ

ПОТРОШАЧИ наилазе на још један проблем, када покушавају да се одлуче за куповину и пореде артикле различитих произвођача. Трговци често крше закон, јер не наводе уз сваки производ и његову јединичну цену, а то је по килограму, литру или метру, што је њихова обавеза. Ово је прекршај, али није познато да је било који трговац због тога платио казну. Дешава се и да су ови подаци наведени веома ситним бројевима, па купац тешко може да их прочита без лупе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (14)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”