ДВЕ ТРЕЋИНЕ КРЕДИТА РЕФИНАНСИРАЈУЋЕ: Клијенти банака масовно мењају старе позајмице за нове по бољим условима

Б. Царановић

28. 02. 2022. у 14:00

КАМАТНЕ стопе на стамбене и готовинске кредите двоструко су ниже него пре деценије. Ову разлику у цени банкарских позајмица многи дужници искористили су да смање рату или да на тој разлици чак и "зараде" неку хиљадарку. Зато последњих месеци банкари масовно издају рефинансирајуће зајмове.

ДВЕ ТРЕЋИНЕ КРЕДИТА РЕФИНАНСИРАЈУЋЕ: Клијенти банака масовно мењају старе позајмице за нове по бољим условима

Фото П. Милошевић

Према податку Удружења банака Србије, готово 70 одсто свих кредита који се издају су управо рефинансирајући. Последњи кредитни извештај УБС из децембра прошле године показао је да вредност готовинских и стамбених зајмова чини готово 90 одсто укупних задужења становништва. Када се гледа према броју склопљених уговора, готовински обухватају 61 проценат свих позајмица.

Kаматне стопе на стамбене кредите индексиране у еврима су и више него преполовљене у односу на 2011. годину, када су у просеку износиле шест процената. Последњих месеци, овакви стамбени кредити одобравају се по просечној стопи од 2,6 одсто, што је, како стручњаци за финансије кажу, готово најнижи ниво каматних стопа на ову врсту кредита до сада. Готовински су са 15 до 16 одсто пали на садашњих у просеку шест до девет процената.

- Понуде банака заиста су атрактивне, па је и то један од разлога за појачану тражњу за кредитима - кажу у Удружењу банака Србије.

- Према искуству банака, кредити становништву константно расту и у односу на прво полугође прошле године повећани су за више од три одсто. Готовински кредити чине близу 45 процената укупних кредита одобрених становништву, а у тој категорији кредити за рефинансирање чине од 50 до чак 70 одсто, у зависности од банке до банке.

Фото Н. Фифић

Како кажу, на основу разлике, клијенти свакако могу да уштеде и да за себе начине добар потез тиме што ће рефинансирати кредит под бољим условима. Олакшавајућа околност је што то могу да ураде у било којој банци, независно од тога где је склопљен претходни уговор.

- На пример, могу да добију кредит без трошкова обраде, са нижом каматном стопом и на тај начин да на исти период отплате имају нижу месечну рату - објашњавају у УБС.

- Инструкција Народне банаке Србије о рефинансирању кредита код друге банке умногоме је убрзала и поједноставила процес рефинансирања кредита.

Да су рефинансирајуће позајмице доживеле бум, потврдила је и последња анкета о кредитној активности банака Народне банке Србије.

- Према оцени банака, очекује се и даљи раст тражње за кредитима, а становништво је највише заинтересовано за динарске готовинске кредите, кредите за рефинансирање и за девизно индексиране стамбене кредите - податак је Анкете НБС.

- Потребе за куповином непокретности и рефинансирањем водећи су фактори раста тражње за позајмицама.

ЈЕДНОСТАВНО ДО КЕША

ИНСТРУКЦИЈА, коју банке примењују од 1. јула 2021. године, омогућиле су корисницима да све своје обавезе - кредите, кредитне картице, дозвољено прекорачење, рефинансирају без одласка у банку код које желе да затворе своје кредитне обавезе и без ризика да те обавезе не буду отплаћене. Довољно је да корисник само једном оде у банку код које је пронашао одговарајући кредит за рефинансирање и да на тај начин затвори обавезе код претходне банке.

УШТЕДА

ИМАЛА сам два готовинска кредита, за које ми је заједно месечна рата износила око 10.000 динара - прича Јована В. из Београда. - На интернету сам претраживала и видела да друга банка има много повољније услове и одлучила сам да их рефинансирам. Дужина отплате је остала иста, рата смањена за више од 1.000 динара, а неколико хиљада динара је и претекло.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати