ЧЕТИРИ ФАКТОРА КОЈА ЋЕ УТИЦАТИ НА ПРОМЕНУ ИНФЛАЦИЈЕ ОД МАРТА: НБС објавила шта ће бити са ценама хране и енергената у Србији

Новости онлајн

10. 03. 2022. у 14:47

ПРЕМА последњој средњорочној пројекцији из фебруара, инфлација би од марта требало да се нађе на опадајућој путањи и да до краја периода пројекције настави да успорава ка централној вредности циља, саопштила је Народна банка Србије.

ЧЕТИРИ ФАКТОРА КОЈА ЋЕ УТИЦАТИ НА ПРОМЕНУ ИНФЛАЦИЈЕ ОД МАРТА: НБС објавила шта ће бити са ценама хране и енергената у Србији

Фото И. Маринковић

- Иако тренутна дешавања у погледу светских цена енергената и примарних производа указују да постоји могућност да инфлација буде на нешто вишем нивоу од пројектованог, Извршни одбор и даље оцењује да ће инфлација имати опадајућу путању до краја године - наведено је у саопштењу из кабинета гувернерке Јоргованке Табаковић.

Из централне банке су даље образложили и који су разлози за очекивано смиривање раста цена.

- Томе ће кључно допринети релативна стабилност девизног курса коју ће НБС обезбеђивати и у наредном периоду. У смеру ниже инфлације очекује се да делује и долазак нове пољопривредне сезоне и по том основу нижи трошкови у производњи хране, као и мере Владе Србије којима је ограничен раст цена горива и омогућено предузећима да у првој половини 2022. купују струју по знатно повољнијим условима од тржишних - наведено је у саопштењу у коме се наводи и да се међугодишња инфлација, која је у јануару износила 8,2 одсто, кретала у складу са очекивањима НБС, као и да је и даље у највећој мери била вођена растом цена хране и енергената.

Одлуке монетарне политике ће, како додају, у наредном периоду зависити од кретања фактора из међународног и домаћег окружења и оцене интензитета и постојаности инфлаторних притисака по основу ових фактора, као и утицаја на финансијску стабилност и брзину економског раста.

- У случају да се материјализују неки од ризика, који би могли да имају последице по средњорочну ценовну и финансијску стабилност, НБС је спремна да реагује свим расположивим инструментима - истиче се у саопштењу.

Утицај кризе

Раст БДП 4-5%

Централна банка остаје при пројекцији реалног раста бруто домаћег производа у распону 4-5% у овој години и средњем року, и поред тога што су због кризе у Украјини у кратком року сада нешто израженији ризици наниже, пре свега због могућег споријег раста важних спољнотрговинских партнера, уз оцену да ће ефекти у највећој мери зависити од дужине трајања кризе.

Иначе, Извршни одбор НБС одлучио је на данашњој седници да референтну каматну стопу задржи на нивоу од један одсто, а да одређеним мерама настави с пооштравањем монетране политике.

- Биће повећане просечне пондерисане каматне стопе на реверзним репо аукцијама, као и проценти вишкова динарске ликвидности који се повлаче путем ових аукција - наводе из НБС уз објашњење да је приликом доношења одлуке о монетарним условима, Извршни одбор имао у виду да опрезност у вођењу монетарне политике НБС посебно налажу дешавања у међународном окружењу и сукоб у Украјини.

- Када је реч о дешавањима у домаћем макроекономском окружењу, Извршни одбор је оценио да месечни показатељи указују да се економска активност на почетку године у највећој мери креће у складу са очекивањима НБС - закључила је централна банка.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!