САД ПРИТИСКАЈУ СРБИЈУ И БУГАРСКУ "ЗАВРТАЊЕМ" ГАСА? Бура у јавности због упозорења да би сусед могао да прекине снабдевање наше земље

Е. Б. ТАЛИЈАН

16. 03. 2022. у 08:00

ДОТОК руског гаса из Бугарске у Србију неће бити прекинут, а изјаве припадника њиховог невладиног сектора о томе, део су пропагандног рата који траје и на чијој мети су и Бугарска и Србија.

САД ПРИТИСКАЈУ СРБИЈУ И БУГАРСКУ ЗАВРТАЊЕМ ГАСА? Бура у јавности због упозорења да би сусед могао да прекине снабдевање наше земље

Фото В. Ћирић

Ово је директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао у уторак, поводом буре коју је у јавности изазвало упозорење бугарског експерта за енергетику Мартина Владимирова, из НВО "Центар за проучавање демократије", да је такав сценарио могућ. И српски економски и енергетски стручњаци оцењују за "Новости" да је изјава Владимирова пуцањ из празне пушке. Како наводе, ако би овај сусед "заврнуо" гас нама, Руси би то исто урадили њима, а Бугари немају алтернативу за плаво гориво. Ипак, поједини стручњаци задржавају и дозу опреза.

Председник Србије Александар Вучић у понедељак је оценио да би за Србију била катастрофа уколико би Бугарска зауставила транзит руског гаса. Сви остали, како је навео, имају однекуд да добију гас, а ми немамо, сем преко Украјине и Мађарске и "Балканским током" преко Бугарске. Он је истакао да се држава бори на свакодневном нивоу. Владимиров је казао да Бугарска има право да обустави транзит плавог горива кроз "Балкански ток", уколико "Гаспром" затражи да за његов транспорт плаћа у руским рубљама. То би, како је навео, за његову земљу значило губитак од милијарду евра од инвестиција у тај гасовод.

- Мислим да се прекид дотока кроз Бугарску неће десити из простог разлога што је гас берзанска роба, која је исто што и новац, и увек можете неком количином гаса да платите транспорт, без увођења рубље у такву трансакцију - објаснио је Бајатовић за телевизију Хепи. - Ја чак мислим да они то компензују, али неће да кажу.

Он је истакао да нема потребе да се разматрају те геополитичке изјаве које се користе у информационом рату. Сигуран сам, како наводи, да је то неко пустио да би се правила паника у региону, а између осталог, притисак је на Бугарску и на Србију.

- Са друге стране, шта опредељује односе - упитао је Бајатовић - Интерес. Па шта сад, да Бугари обуставе транспорт гаса, а одакле њима гас? Немају. Да ли је интерес Русије да остане без прихода од извоза гаса? Очигледно да није.

Он је истакао да се европска једначина снабдевања гасом не може решити без руског плавог горива најмање у наредних седам година. Професор Економског факултета Љубодраг Савић рекао је да не очекује да буде обустављен транспорт гаса ка Србији, али да у ирационалном свету не искључује могућност да то учине у кратком року, одређени број дана, у циљу притиска на нашу земљу и покушаја да нас васпитају.

- Тешко да до тога дође, јер ако Бугари заврну нама и Руси ће њима - каже Савић за наше новине. - Има много других начина да притискају Србију и то ће сигурно радити, јер САД прете и једној Кини, хоће и њих да дисциплинују.

Уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић истиче да нико од бугарских званичника, ни из енергетског сектора, нити из државе, није изјавио да би могао да буде обустављен транспорт гаса ка Србији и Мађарској. Тиме би, како наводи, и они остали без њега, а немају одакле да га добијају. Истог мишљења је и Војислав Вулетић, генерални секретар Удружења за гас, који оцењује да су то претње празном пушком. Бугарска, како истиче, зависи од руског гаса и није реално да то уради.

ПЕТКОВ: РУСКИ ГАС БЕЗ АЛТЕРНАТИВЕ

БУГАРСКИ премијер Кирил Петков оценио је пре недељу дана да његова држава нема алтернативу и да је превише зависна од руског гаса. Он је за агенцију Ројтерс казао да ће, највероватније, тражити изузеће из мера које укључују увоз руске нафте и природног гаса. Та земља је готово потпуно зависна од испорука "Гаспрома", а једина рафинерија нафте у Бугарској, која покрива 60 одсто потреба, припада руској компанији "Лукоил". Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто рекао је да је његовој земљи важно да одржи европско јединство по питању санкција, али да су поставили црвену линију која се тиче мађарског снабдевања енергијом. Сличан приступ санкцијама на увоз руског гаса и нафте има и Немачка.

ПОТРОШЊА

СРБИЈА годишње троши 2,2 милијарде кубних метара плавог горива. Крак "Турског тока" којим се наша земља снабдева гасом преко Бугарске, познат под називом "Бугарски ток", има капацитет 15,75 милијарди кубика. Преко овог гасовода, плави енергент иде ка Мађарској.

ПРЕШЛИ НА ПЛАЋАЊЕ У ЕВРИМА

ДУШАН Бајатовић је, коментаришући бојазан председника Вучића, оценио да је он по старом, добром обичају опрезан.

- То је добро, али тешко да ће доћи до плаћања у рубљама - нагласио је Бајатовић. - Руси су рекли за хартије од вредности да ће плаћање бити у рубљама, због замрзавања девизних средстава у иностранству и да се то не односи на енергенте.

Он је рекао да је "Србијагас", пре неколико дана, платио плави енергент "Гаспрому" у еврима и додао да је договорено да се са плаћања у доларима пређе на плаћање у еврима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (7)

ОБИЧАЈИ КОЈЕ ТРЕБА ДА ИСПОШТУЈЕТЕ НА КРСТОВДАН: Погледајте зашто је важно да се током овог празника радујете