СРПСКО ЗРНО СВЕТ ПЛАЋА СУВИМ ЗЛАТОМ: Земље ЕУ нас уцењују због жита, лажирају и уговоре како би дошли до наше пшенице

Ј. Субин

14. 04. 2022. у 09:00

СРПСКО жито, у јеку рата у Украјини, безмало би могло да кошта као суво злато! Криза у овој земљи поново је показала колико је наша житница вредна и колико би требало да је чувамо.

СРПСКО ЗРНО СВЕТ ПЛАЋА СУВИМ ЗЛАТОМ: Земље ЕУ нас уцењују због жита, лажирају и уговоре како би дошли до наше пшенице

Фото Танјуг

И док је жетва украјинске пшенице под упитом, притисци на нашу земљу расту, јер многе земље ЕУ желе да се докопају управо српског зрна. У јесењој сетви засејана је пшеница на неких 630.000 хектара, што је знатно више него што је нама потребно.

Производња пшенице, у овим условима, достигла је ранг блага, па не чуди што је једна држава ЕУ, антидатирала постојеће уговоре, како би се докопала наше пшенице и кукуруза.

Умало није настао дипломатски скандал јер су пријављени захтеви превазишли учтивост дипломатске праксе.

Државне службе чешљају сада све уговоре који су склопљени пре одлуке Владе о забрани извоза пшенице, брашна, кукуруза и сунцокретовог уља. Фалсификовањем исправа повећавају се количине жита које су првобитним уговорима биле предвиђене.

Прошлогодишњи род пшенице био је 3,5 милиона тона. Потребе Србије су око 1.550.000 тона, а то значи да остатак може да се извезе. У нашој земљи и сада имамо довољно пшенице за извоз, али је Влада ставила забрану и ограничења. Тако, одређенe количине могу да изађу само у Северну Македонију, Албанију и Италију.

- Кукуруз и пшеницу највише извозимо у Румунију и Италију, а затим у БиХ, Северну Македонију, Албанију, Аустрију, Црну Гору и Немачку - казао је Бранислав Гулан, агроаналитичар.

Илустрација В. Н.

И док Србија покушава забраном извоза да стабилизује сопствено тржиште, цене на светским берзама кукуруза и пшенице "лете у небо". Тако је, како су нам рекли у

Продуктној берзи Нови Сад, пшеница у Чикагу, прошле недеље, коштала 384,05 долара по тони, док је у Паризу била 364,50 евра по тони. У Чикагу се јуче трговало пшеницом по цени од 405,51 долар по тони, а у Паризу 399,25 евра по тони. То значи да је пшеница у Америци поскупела за 5,6 одсто, а у Паризу за 9,5 процената, и то само за недељу дана.

- Осим због рата у Украјини, цена пшенице у Чикагу расте и због суше у тим подручјима, али и инфлације - истичу у Продуктној берзи Нови Сад.

- У Француској је генерално мања површина посејана. А Украјина, на крају, утиче на све.

Што се тиче Србије, прошле недеље се трговало по цени од 34,70 до 35,50 динара за килограм, без ПДВ. Понуда је било и за 36 динара, али није постојала тражња. Ове недеље трговало се по цени од 35,50 динара за килограм, без ПДВ. То су углавном наши купци, домаћи прерађивачи.

Због рата у Украјини, али и забране извоза житарица из Русије, процењује се да би око 30 одсто света могло да остане без пшенице. Нарочито ако се зна да ове две државе учествују са око 30 одсто у светском извозу пшенице, а код кукуруза око 20 процената. У робним резервама тренутно има 800.000 тона пшенице и милион тона кукуруза.

ЗАБРАНА ИЗВОЗА ШТЕТИ МЛИНАРИМА

ВЛАДА Србије одобрила је извоз већ уговорених количина житарица за Северну Македонију, Албанију и Италију. Извоз брашна, иначе је забрањен, што додатно урушава млинску индустрију у нашој земљи.

- Одобрен је извоз пшенице у Северну Македонију, у количини од око 100.000 тона, а знамо да је ова земља, последњих десет година, од Србије у просеку куповала 67.288 тона пшенице - истакао је Здравко Шајатовић, директор "Житоуније" Нови Сад.

- Уз то, у првих девет месеци текуће економске године 60.306 тона. Да ли уопште знамо која ће количина те пшенице отићи у реекспорт суседним државама, нашим директним конкурентима.

САСТАНАК У ВЛАДИ КОД ПРЕМИЈЕРКЕ

ПРЕДСЕДНИЦА Владе Србије Ана Брнабић јуче је разговарала за представницима Удружења жита Србије. Тема састанка била је одлука Владе о привременој забрани извоза пшенице, кукуруза и сунцокретовог уља. Премијерка је предложила да се настави анализа тренутне ситуације на домаћем тржишту, после чега ће бити одржан нови састанак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (6)

ХУМАНОСТ ПОД РЕФЛЕКТОРИМА – НОВИ КУЛТУРНИ САДРЖАЈУ У ПРОСТОРУ ФОНДАЦИЈЕ MOZZART