ИЗ ИРАНА 100.000 ТОНА "ВЕШТАКА": Били смо велики извозник минералних ђубрива, а сада принуђени да увозимо

Ј. СУБИН

05. 05. 2022. у 09:24

СРБИЈА ће из Ирана да увезе 100.000 тона вештачког ђубрива - урее. Тиме ће бити задовољена половина потреба за овим производом. Још толико набавиће од других земаља. Више детаља око овог увоза биће познато 11. маја, када ће доћи заменик министра пољопривреде Ирана.

ИЗ ИРАНА 100.000 ТОНА ВЕШТАКА: Били смо велики извозник минералних ђубрива, а сада принуђени да увозимо

ХИП Азотара / Фото Танјуг

Ово нам је у среду потврдио министар пољопривреде Бранислав Недимовић, који је додао да потребе Србије за вештачким ђубривом једино можемо да компензујемо са Ираном.

- Остатак бисмо могли да увеземо из Либије, Туркменистана или Узбекистана, али највећи део само из Ирана - испричао је Недимовић. - Више детаља знаће се после састанка, када ће бити разрађен увоз вештачког ђубрива. Код нас се сад производи НПК у ХИП "Прахово" и то је то. Азотара у Панчеву засад ништа, то све зависи од гаса, да ли ће га бити и по којој цени. Тако да, уколико буде јефтинији, сигурно ће моћи да производе у већим количинама. Ми и сада, од силне приче о вештачком ђубриву, имамо вишак између 20.000 и 30.000 тона, али оно може да стоји.

Гледајући укупну потребу наших пољопривредника, министар Недимовић каже да је реч о 400.000 тона свих врста ђубрива. И за разлику од урее, АН и КАН се лакше набављају.

Сусрет министара резултат је недавног разговора председника Србије и Ирана Александра Вучића и Ебрахима Раисија, који су наговестили могућност дугорочног снабдевања наше земље азотним ђубривима, док би наша земља могла њима да извози кукуруз и друге житарице.

И док држава најављује увоз, Србија је некада имала највећу фабрику за производњу вештачког ђубрива на Балкану - ХИП "Азотара". Она је преживела хиперинфлације, ратове, НАТО бомбардовање, али не и прву приватизацију 2006. Никакве касније државне интервенције нису помогле, па је фабрика у којој је радило више од 1.000 људи, закатанчила врата и довела српску пољопривреду да зависи од увоза. "Азотара" је продата прошле године за 5,5 милиона евра - компанији "Промист".

- Тренутно радимо НПК ђубриво мешано, није сезона и правимо неких 400 до 500 тона дневно - испричао нам је Горан Којић, директор "Азотаре". - У току је испитивање инсталација и опреме у фабрици, ради се ремонт великог погона амонијака. Сада имамо производњу течних минералних ђубрива. Некада су капацитети "Азотаре" били 1.200 тона дневно азотног ђубрива, а док нам се не буде усталио систем, радићемо са неких 30 одсто. Не знамо која ће бити цена гаса на јесен, а више нисмо ни у прилици да бирамо.

Производњу НПК ђубрива ради и "Еликсир група". Како је рекао први човак ове фирме Станко Поповић, они су инвестирали у обезбеђивање алтернативног мазута за енергетику њихове производње, па им евентуални прекид гаса не би ометао производњу НПК. Поповић каже да би за српске прилике било супер да се покрене ХИП "Азотара" у Панчеву, и додаје да ту постоји ризик хоће ли бити гаса, јер је он за панчевачку фабрику амонијака и азотних ђубрива - сировина.

ЗАВИСИМО ОД ИНОСТРАНСТВА

СРБИЈА је почетком године донела одлуку да у наредних шест месеци укине царинске дажбине на увоз азотних ђубрива и безводног амонијака. Уз то, финансираће и камату пољопривредницима који буду узимали краткорочне кредите за куповину вештачког ђубрива. То би, бар делимично, требало да ублажи последице астрономских цена, али и несташице.

Ђубриво увозимо из Русије, али је тај канал прилично пресечен, и из Аустрије, Румуније, Мађарске и Хрватске. Од седам фабрика за производњу вештачког ђубрива, колико их је Србија некада имала, данас смо постали велики увозници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда