ОД РУСКОГ ГАСА ЗАВИСИМО 100%: Председник Србије о енергетској ситуацији у контексту новог пакета санкција ЕУ против Москве
СРБИЈА зависи 100 одсто од руског гаса, а увози 60 процената руске нафте и сада нема речи о диверзификацији санбдевања. С Русима крећемо у преговоре после 10. маја о цени плавог горива. Ово је изјавио председник Србије Александар Вучић у четвртак у Берлину, после састанка са министарком спољних послова Немачке Аналеном Бербок.
Он је истакао да наша држава више проблема има са нафтом. Поводом новог пакета мера ЕУ против Русије, који обухвата и ембарго на црно злато, указао је да нам тек остаје да проучавамо ко ће да буде санкционисан, а ко неће. Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је да је сигуран да ће нови уговор са Русима о снабдевању плавим горивом бити повољан што се тиче цене.
Председник Вучић је говорећи о новим изворима и рутама снабдевања гасом упитао о каквој диверзификацији да говоримо.
- Ми ћемо тек за две године имати могућност да нешто дође до Србије, али питање је шта да дође - рекао је Вучић. - Ми тек радимо бугарски интерконектор, а Бугари тек треба да распишу тендер ових дана. Онда још најмање 300 дана да га изграде са своје стране. Шта да доведемо? Одакле? То не пада с неба.
Он је подсетио да је гас битан и за привреду. Велики број фабрика у Србији су, како наводи, немачке. Од 15 највећих извозника, пет су њихове фирме, а у 100 највећих фабрика 50 је немачких.
- Имамо проблем и са гасом и са нафтом - оценио је Вучић. - Ми сад с Русима крећемо у преговоре после 10. маја о цени гаса и свему осталом. За нафту имамо више проблема, да ли ћемо јужном "Дружбом", односно "Јанафом" да довозимо нафту, јер другачије не можемо. А сад, ко је санкционисан, ко неће бити, то нам тек остаје да проучавамо.
Последњих месец дана, како је навео, купујемо 60 одсто руске нафте, уместо ирачке, јер је јефтинија и она долази преко Хрватске.
- Шта сад, да је довлачимо у баржама сваки дан и да не користимо нафтовод - упитао је Вучић. - Зато се буне Мађари, Словаци, зато њихов министар каже да ће то да буде катастрофа за европску економију.
Вучић је истакао да хитно морамо да градимо складишта за нафту и навео да се тим поводом преговара са Британцима. Неопходно је, како оцењује, и да доградимо складишта гаса. Циљ је да за две године имамо где да сместимо милијарду кубних метара плавог горива чиме би се обезбедило да имамо довољно количина овог енергента за три месеца потрошње.
Душан Бајатовић је у четвртак истакао да снабдевање Србије гасом тече несметано и да руски "Гаспром" испоручује своје уговорене количине.
- Сада имамо више него довољне количине, пунимо складиште Банатски Двор пуним капацитетом, нема проблема - казао је Бајатовић. - Немојте превише да ме питате о новом гасном уговору, веома је незгодно када бих ја сада почео да говорим о детаљима и због притисака којима смо изложени када је у питању однос са Русијом.
Он је навео да очекује да ће јавност моћи да сазна више после 15. маја. Србија ће, како истиче, сигурно закључити нови уговор са Русијом, али тешко је замислити да остане иста цена.
- Сигуран сам да ће бити повољан - рекао је Бајатовић. - Да ли ће бити једнако повољан, веома је тешко рећи.
Према његовим речима, имамо довољно финансијских ресурса и алтернатива. Србија сада има гас, како каже, преко "Балканског тока", и приступ европском тржишту плавог горива путем Мађарске.
- Али велико питање је колико ће бити гаса за месец до два дана, и колико ћете моћи да га купите на европском тржишту, ту постоји ризик - оценио је Бајатавић.
Директор "Србијагаса" је навео да Србија закупљује капацитете у Александрополису, гради интерконцију Димитровград - Софија, а врло брзо ће почети да финишира и гасну везу према Румунији.
ПРИОРИТЕТ
МИНИСТАРКА енергетике Зорана Михајловић изјавила је у четвртак у Софији да је изградња интерконекције са Бугарском приоритет за Србију, јер ћемо завршетком тог гасовода добити могућност снабдевања плавим горивом са ЛНГ терминала у Грчкој или из Азербејџана. Она је навела да су радови на нашој страни почели у јануару и да ће све бити завршено до септембра наредне године.
СКЛАДИШТА
ГРАДИЋЕМО још једно гасно складиште Банатски Итебеј, јер је Банатски Двор намењен за вршна оптерећења - објаснио је директор "Србијагаса" Душан Бајатовић. - Када будемо могли да складиштимо две до 2,5 милијарде кубика у Србији, у том моменту имаћемо количине и за снабдевање и за резерву.
Препоручујемо
ВУЧИЋ И ШОЛЦ СЕ ОБРАТИЛИ НАКОН САСТАНКА: Председник поручио - Избор Србије је да буде на европском путу
04. 05. 2022. у 18:35 >> 18:58
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)