И ХРВАТСКА ЖЕЛИ ИЗУЗЕЋЕ: Наше западне комшије траже од Брисела да се придруже Мађарској и Словачкој око одрицања од руских енергената

Јурица КЕРБЛЕР - стални дописник из Загреба

06. 05. 2022. у 19:13

Хрватска, на мала врата, такође тражи изузеће од ембарга за руску нафту. Не догоди ли се то у питање ће доћи рад једине преостале рафинерије, оне у Ријеци. Сисак је ионако затворио врата, а ако Хрвати више не буду добијали руску нафту и гас следећа зима могла би да буде најгора икада.

И ХРВАТСКА ЖЕЛИ ИЗУЗЕЋЕ: Наше западне комшије траже од Брисела да се придруже Мађарској и Словачкој око одрицања од руских енергената

Фото Shutterstock

Сада се на дипломатском плану, иза кулиса, у Бриселу лобира да се Хрватска стави уз бок Мађарске и Словачке за коју би вредели други услови за ембарго у односу на остале чланице ЕУ. Тражи се да се Хрватској и следеће године омогући увоз такозваног вакуум-уља за гас, сировине без које није могуће производити дизел. Рафинерија "Ине" у Ријеци управо то треба, а на другим тржиштима ту сировину није лако набавити.

Процене су да би потпуним ембаргом дошло до великих тешкоћа за Хрватску, а да би цена дизела скочила до неба. Већ сада Хрвати плаћају за квалитетнији дизел готово два евра, а ако се затвори руско тржиште на јесен би могла да следи катастрофа. "Оптимистичка процена је да ће тада литар дизела коштати три евра", процењује Давор Штерн, бивши директор "Ине".

Хрвати ће и те како осетити и кризу са гасом, а проблеми неће заобићи ни индустрију ни грађане. Руски гас омогућавао је несметан рад петрохемије из Кутине, која је највећи произвођач вештачког ђубрива. Већ сада се најављују рестрикције, а онда ће последице да осете и пољопривредници. Цена гаса за домаћинства је порасла "на папиру" у просеку 16 одсто, али многи се жале да су добили далеко веће рачуне.

Иако је Хрватска тврдила да није тачна европска анализа да ће несташица руског гаса тешко погодити Хрватску, показало се да је прогноза Европске мреже дистрибутера гаса ипак тачна. Ни ЛНГ терминал не може да спасе Хрвате, јер су Мађари већ ионако унапред купили највеће количине течног гаса. Пада и домаћа производња гаса, а дистрибутери у овом часу не желе да пуне складишта јер су цене изузетно велике. Једино подземно складиште гаса у Хрватској, педесет километара од Загреба, готово је празно, а треба више од два месеца да се напуни. Тако је тешко за очекивати да ће Хрватска мирно дочекати нову зиму, поготово ако се у потпуности одрекне руског гаса.

Грађане очито неће да спасе ни енергетски додатак који се сада даје најугроженијима, пре свега пензионерима. Цене гаса и нафте незадрживо јуришају у небо, а Хрватска у овом тренутку плаћа цену бензина и гаса по рекордно високим ценама, чак и за најразвијеније европске државе.

ПРОПАСТ

СПЛИТСКИ "Бродосплит", једно од највећих хрватских бродоградилишта, тражи предстечај, а производња је добрим делом заустављена јер нису због ембарга добили кредит руске банке ВТБ. То велико предузеће које запошљава 4.000 људи тако је прва жртва у Хрватској због европских санкција Русији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу