И ХРВАТСКА ЖЕЛИ ИЗУЗЕЋЕ: Наше западне комшије траже од Брисела да се придруже Мађарској и Словачкој око одрицања од руских енергената
Хрватска, на мала врата, такође тражи изузеће од ембарга за руску нафту. Не догоди ли се то у питање ће доћи рад једине преостале рафинерије, оне у Ријеци. Сисак је ионако затворио врата, а ако Хрвати више не буду добијали руску нафту и гас следећа зима могла би да буде најгора икада.
Сада се на дипломатском плану, иза кулиса, у Бриселу лобира да се Хрватска стави уз бок Мађарске и Словачке за коју би вредели други услови за ембарго у односу на остале чланице ЕУ. Тражи се да се Хрватској и следеће године омогући увоз такозваног вакуум-уља за гас, сировине без које није могуће производити дизел. Рафинерија "Ине" у Ријеци управо то треба, а на другим тржиштима ту сировину није лако набавити.
Процене су да би потпуним ембаргом дошло до великих тешкоћа за Хрватску, а да би цена дизела скочила до неба. Већ сада Хрвати плаћају за квалитетнији дизел готово два евра, а ако се затвори руско тржиште на јесен би могла да следи катастрофа. "Оптимистичка процена је да ће тада литар дизела коштати три евра", процењује Давор Штерн, бивши директор "Ине".
Хрвати ће и те како осетити и кризу са гасом, а проблеми неће заобићи ни индустрију ни грађане. Руски гас омогућавао је несметан рад петрохемије из Кутине, која је највећи произвођач вештачког ђубрива. Већ сада се најављују рестрикције, а онда ће последице да осете и пољопривредници. Цена гаса за домаћинства је порасла "на папиру" у просеку 16 одсто, али многи се жале да су добили далеко веће рачуне.
Иако је Хрватска тврдила да није тачна европска анализа да ће несташица руског гаса тешко погодити Хрватску, показало се да је прогноза Европске мреже дистрибутера гаса ипак тачна. Ни ЛНГ терминал не може да спасе Хрвате, јер су Мађари већ ионако унапред купили највеће количине течног гаса. Пада и домаћа производња гаса, а дистрибутери у овом часу не желе да пуне складишта јер су цене изузетно велике. Једино подземно складиште гаса у Хрватској, педесет километара од Загреба, готово је празно, а треба више од два месеца да се напуни. Тако је тешко за очекивати да ће Хрватска мирно дочекати нову зиму, поготово ако се у потпуности одрекне руског гаса.
Грађане очито неће да спасе ни енергетски додатак који се сада даје најугроженијима, пре свега пензионерима. Цене гаса и нафте незадрживо јуришају у небо, а Хрватска у овом тренутку плаћа цену бензина и гаса по рекордно високим ценама, чак и за најразвијеније европске државе.
ПРОПАСТ
СПЛИТСКИ "Бродосплит", једно од највећих хрватских бродоградилишта, тражи предстечај, а производња је добрим делом заустављена јер нису због ембарга добили кредит руске банке ВТБ. То велико предузеће које запошљава 4.000 људи тако је прва жртва у Хрватској због европских санкција Русији.
Препоручујемо
ЕВРОПУ ТЕК ЧЕКА ШОК ИЗ МОСКВЕ Геополитика: Путин планира да и нафту продаје за рубље
06. 05. 2022. у 15:54
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)