ЦЕНА ГОРИВА БЕЗ ВЕЋИХ СКОКОВА: Како ембарго ЕУ на увоз црног злата из Русије утиче на нашу земљу

Е. Б. ТАЛИЈАН

12. 07. 2022. у 14:00

НЕСТАШИЦА горива на тржишту Србије се не очекује у наредном периоду. Компанија НИС ради пуним капацитетом, а наша земља има и двомесечне резерве, ако дође до неке ванредне ситуације.

ЦЕНА ГОРИВА БЕЗ ВЕЋИХ СКОКОВА:  Како ембарго ЕУ на увоз црног злата из Русије утиче на нашу земљу

Фото М. Анђела

Ово у разговору за "Новости" каже Љубинко Савић, саветник за енергетику у Привредној комори Србије, истичући да тренутно цена нафте мирије, па не би требало да буде великих скокова ни када су у питању деривати.

Председник Александар Вучић прошле седмице је рекао да се Србија суочава са проблемом да нико неће да увезе дизел због ниских цена које утврђује држава да би се спречила инфлација. Како је објаснио, то је засад решено повећењем цена деривата почетком месеца. Из Удружења нафтних компанија Србије већ извесно време указују да мера ограничених цена има ефекта на кратак рок, а уколико се примењује дужи период може да доведе до поремећаја на тржишту. Они истичу да цене треба да буду такве да се увоз исплати.

На сличне тешкоће упозорио је јуче и главни извршни директор мађарске компаније МОЛ, Жолт Хернанди. Он је рекао да ограничење цене горива у тој земљи треба укинути, јер ће то пре или касније довести до несташица и ситуацију оценио као изузетно опасну, јер су јефтинији деривати подстакли потрошњу.

Љубинко Савић указује да су Уредбом Владе Србије ограничене цене две основне врсте горива, као и да су оне орочене на одређени временски период. То омогућава, како наводи, праћење ситуације на глобалном нивоу, а тиме и код нас, да не дође до поремећаја. Цене осталих врста горива се слободно формирају. Он указује и да ЕУ, због санкција на увоз руске нафте танкерима до краја године, остаје без једне количине црног злата које набавља из те земље, те је понуда на тржишту мања.

ИПАК ХОЋЕ РУСКУ НАФТУ

АМЕРИЧКА администрација је притискала Европу да заустави увоз руског црног злата, али главни економски сарадници председника САД и неки аналитичари сада страхују да би таква политика могла да резултира новим нафтним шоком који би додатно угрозио глобалну економију и продубио несташицу хране. Зато сада званичници Беле куће убеђују светске лидере и пословне кругове широм света да потпишу сагласност за глобално ограничење цене руске нафте. Тај план би омогућио одржавање испорука овог енергента из Русије на глобално тржиште по значајно сниженој цени. Стручњаци сматрају да ову идеју није могуће реализовати.

- НИС ради пуним капацитетом, а друге компаније су смањиле увоз дизела - наводи Савић. - МОЛ из правца Мађарске, "Лукиоил" из Бугарске, а ОМВ из Румуније, где има рафинерију. То су компаније које допремају гориво из земаља ЕУ, које су увеле санкције на руску нафту, што утиче на њихову снабдевеност и на извоз у треће земље, као што је Србија.

Говорећи о ценама бензина и дизела на нашем тржишту, Савић каже да ће зависити од кретања цене нафте, а да је она сада у благом паду и да мирује на нивоу испод 110 долара по барелу. Малопродајна цена горива се утврђује на основу просечне набавне, која се формира пратећи деривате нафте на Медитеранској берзи. Те цене могу донекле да се разликују од кретања цена црног злата на тржишту.

Поједини стручњаци сматрају да ће у наредном периоду гориво на нашим пумпама слично да кошта, али да би следећи скок могао да стигне на јесен. Тај раст цена би, како процењују, могао да буде подстакнут пољопривредним радовима и повећаном тражњом за дизелом, који се на тржиште већ испоручује у мањим количинима од оних које су потребне.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ТЕЖАК ЗАДАТАК: Ево кад Миомир Кецмановић игра меч против Рунеа