РУСКИ ГАС МОЖЕ СТАТИ У СВАКОМ ТРЕНУТКУ: Европска комесарка за енергетику забринута - цена данас порасла изнад 1.900 долара за хиљаду кубика
ЕВРОПСКА комесарка за енергетику Кадри Симсон изјавила је да ново саопштење „Гаспрома“ о смањењу испорука гаса указује на то да је прекид испорука „плавог горива“ могућ у сваком тренутку.

Нова гасна интерконекција
- Јучерашње саопштење 'Гаспрома' само поново указује на то да треба да будемо спремни за могући прекид испорука гаса из Русије у сваком тренутку. Не постоје никакви технички разлози да се то уради. Зато се држимо наше стратегије да превентивно смањимо нашу потрошњу гаса - изјавила је комесарка уочи специјалне седнице Савета ЕУ на нивоу министара саобраћаја и енергетике.
Она се осврнула и на чињеницу да земље ЕУ критикују план Европске комисије о смањењу потрошње гаса, истакавши да се „тај проблем може решити само путем јединства и солидарности“.
Симсонова је саопштила да су подземна складишта гаса у ЕУ попуњена 66 одсто и настављају да се пуне.
Са друге стране, министар индустрије и трговине Чешке Јозеф Сикела је апеловао на земље ЕУ да што пре усвоје мере за смањење зависности од руског гаса у контексту смањења испорука „Гаспрома“.
У светлу ситуације са „Северним током“ цена гаса у Европи данас је порасла изнад 1.900 долара за хиљаду кубика.
Како је раније саопштено, представници земаља ЕУ договорили су хитан план за смањење потрошње гаса за 15 одсто који треба да буде одобрен данас на специјалном састанку министара енергетике ЕУ у Бриселу.
„Гаспром“ је 25. јула најавио да ће обуставити рад још једне „Сименсове“ турбине на компресорској станици „Портова“, због чега ће испоруке преко гасовода „Северни ток“ од 27. јула износити највише 33 милиона кубних метара дневно, односно 20 одсто капацитета цевовода.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
ДЕМОНСТРАЦИЈА СИЛЕ: Војне вежбе НАТО снага у Немачкој
Препоручујемо

ЕВРОПА У ПОТРАЗИ ЗА АЛТЕРНАТИВНИМ ИЗВОРИМА: ЕУ тражи од Нигерије веће испоруке гаса
24. 07. 2022. у 00:32

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (6)