СРБИ КУПИЛИ 15.000 НЕКРЕТНИНА НА ХАЛКИДИКИЈУ: Велика заинтересованост наших грађана за станове у Грчкој
ГРАЂАНИ Србије су прошле године купили око 15.000 некретнина само на Халкидикију. Сада влада помама за становима у Трсту и на бугарском приморју, јер су објекти јефтинији чак и од оних у Грчкој. Процедуре се не разликују битно од оних које важе за домаће становништво.

Вечерње новости
Иако је као једна од дестинација у којој због повољних цена све више грађана купује станове Трст, Грчка је земља у којој су Срби прошле године купили невероватан број некретнина.
- Само прошле године у Грчкој и то само на Халкидикију је продато око 15.000 некретнина. Срби углавном купују станове, а неки просек цене је од 1.350 до 2.000 евра по квадрату. То је неки нижи ранг цена - истиче Александра Јовановић, агент за продају станова у Грчкој.
Ако желите да купите стан у Грчкој, сем новца потребно је да нађете и добру агенцију која ће посредовати у куповини. Иако је могућност дупле продаје минимална, агенције имају преводиоце, правнике, контакте са нотарима.
- Када се купује некретнина, плаћа се три посто порез. Конкретно, један стан што сам прошле недеље имала, што сам продала 55 квадрата у центру Солуна, на годишњем нивоу је порез 140 евра - наводи Јовановићева.

Фото: Free Images Pixabay
На цене у Италији утиче више фактора
Испоставило се и да је јефтиније пазарити стан у Милану, него у Београду. Ипак, цене у Италији су нешто више него у Грчкој, а процедуре компликованије.
Да бисте уопште купили некретнину потребна је боравишна дозвола, сем ако не живите у Италији дуже од три године. Ако сте само повремено у овој земљи мора да постоји уговор о реципроцитету.
Цена опет зависи од више фактора.
Сања Лучић, дописница РТС-а из Италије, каже да је просечна цена некретнина у тој држави око 1.855 евра.
- Међутим, оне драстично варирају од севера до југа земље, од делова града, као и којој енергетској класи припада стан и многих других фактора - објашњава Лучићева.
Наши грађани се све чешће одлучују и за куповину некретнина и у Бугарској, углавном у градовима на мору, јер су објекти јефтинији чак и од оних у Грчкој. Процедуре се не разликују битно од оних које важе за домаће становништво.
(РТС)

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)