ДЕДОВИНУ ДАЈУ ЗА КЕШ: У Београду десетине залагаоница примају имовину у замену за новац
НАКИТ, злато, дијаманти, уметнине, па чак и иконе, старо оружје, антиквитети, скупоцени сатови и аутомобили - само су део онога што се оставља у залагаоницама. У замену за спасоносну готовину, док уплата не легне на рачун, у неку од десетине ових фирми у главном граду, оставља се најразноврснија имовина.
А како нам власници залагаоница кажу, клијенти су сви - мали предузетници, јавне личности, глумци, спортисти, професори, естрада, обичан радни свет, али и коцкари, зависници и сви којима изненада затреба новац, а не могу нигде тако брзо да га позајме.
- Најчешће се доноси злато, али и друге вредности, које у замену за новац људи остављају код нас. Било на дан, пола месеца, месец, или дужи период, како се договоримо и док не скупе новац да своју имовину узму назад - каже нам Дејан Мировић, власник београдске залагаонице који се овим послом бави трећу деценију. - Аутомобиле углавном не примамо, јер се много пута дешава да ни власници не знају да им је возило под забраном извршитеља због неког дуга за који нису обавештени. Не примамо чекове, нити их уновчавамо.
Како каже, свако ко доноси вредан, или драг предмет, наследство, комад за који га вежу емоције, породична прича, традиција, нада се и верује да ће га већ идућег месеца вратити.
- Уговор се потписује на месец дана, а може да се продужава - каже наш саговорник. - Дешава се да се по залог не врате. Таквих је 15 одсто случајева, а ти предмети иду у комисиону продају где се продају по много повољнијим ценама од тржишних. Често се догађа да златари од нас откупе накит који касније у својим трговинама продају знатно скупље.
ЗАБРАЊЕН И КЕШ ЧЕК
НАРОДНА банка Србије не контролише залагаонице, али није надлежна ни за рад многобројних предузећа које се баве искључиво уновчавањем чекова. На интернету има десетине огласа где се за чек који вреди 5.000 динара нуди исплата од 4.500 динара. Из НБС су нам потврдили да уновчавање чекова уз провизију преко посредника (залагаоница и мењачница) и давање позајмица није дозвољено и представља неовлашћено кредитирање на које је НБС већ упозоравала грађане.
Међу највреднијим предметима нису аутомобили, како се вероватно прво помисли, већ драго камење и сатови. Према искуствима залагаоничара, изузетни ручни сатови могу да вреде као простран стан у центру Београда.
- Случајева је безброј, као и судбина и људи и залога - каже нам Мировић. - Памтим предузетника коме је хитно требало 10.000 евра да плати керамичара, јер у том моменту није могао да подигне новац са рачуна. Али и напада родитеља који открију да су "деца" од тридесетак година донела у залагаоницу неку породичну вредност, да ли да плате коцкарске дугове, или дрогу. Било је случајева да нам људи донесу накит, слике, или сатове, добијене на венчањима, или другим случајевима, од драгих људи, верујући да су вредни, а ми им након процене саопштимо да су све време били у заблуди и да су чували копију, или фалсификат. Имали смо и обрнуте случајеве, да су нам доносили брилијанте, не слутећи колико вреде.
КРИВИЧНО ДЕЛО
ЗАЛАГАОНИЦЕ су и места где се позајмљује и новац. Камата, односно зарада залагаоница зависи од количине новца и времена отплате. Провизија је већа код мањих позајмица. За веће суме се смањује, али је у просеку око три процента. У НБС, међутим, објашњавају да је Законом о банкама прописано да се нико осим банке не може бавити примањем депозита, давањем кредита и издавањем платних картица. Тврде да је обављање делатности кредитирања без изричитог законског овлашћења, односно без дозволе НБС, кривично дело.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)