НОВИ РАСКОЛ И СВАЂА У ЕУ: Припрема терена за четвртак и петак
МИНИСТРИ Европске уније задужени за ЕУ послове састају се данас у Луксембургу да би припремили терен за самит својих националних лидера у четвртак и петак, а на дневном реду доминира енергетска криза.
Данас такође Европска комисија треба да представи свој предлог државама чланицама за ограничење цене природног гаса. Овај предлог, међутим, не подразумева тренутно ограничење цена гаса, а што је поделило Унију.
Улазећи на састанак јутрос министри су пред новинарима саопштили њихове приоритете.
Хрватска и Литванија желе ограничење на куповину гаса у великим количинама, Словенија се залаже за горњу границу само за течни гас, док се Финска и Словачка не слажу с директним субвенцијама.
Немачка, највећа економија блока и главни противник ограничавања цена гаса, сматра да су заједничке куповине, смањење потрошње и повећање снабдевања пут који треба да се следи.
Хрватски и литвански министри подржали су горњу границу велепродајне цене гаса, а Хрватска је истакла и потребу за заједничком куповином гаса између 27 земаља чланица ЕУ. Словенија се, међутим, одлучила за горњу границу цена само на течни гас.
- Словенија ће се залагати за увођење такозване динамичке границе цена течног гаса што је пре могуће, а ако буде могуће и сада - рекао је државни секретар у Министарству спољних послова Марко Штучин.
Његов словачки колега Андреј Станцик затражио је дугорочну реформу тржишта како би се одвојила цена електричне енергије произведене из гаса од оне произведене из различитих ресурса, а заложио се и за директне субвенције ЕУ потрошачима и предузећима.
- Потребна су нам веома брза и ефикасна решења за субвенционисање грађана и компанија, укључујући и неискоришћене кохезионе фондове - рекао је он новинарима по доласку на скуп у Луксембургу.
Тити Тупураинен, министарка за европска питања Финске, земље која је генерално скептична према тржишним интервенцијама, рекла је да је Хелсинки сада спреман за "привремено" ограничење цена гаса, али да се противи надокнади за потрошаче.
- Уместо да субвенционишемо појединачна домаћинства требало би да повећамо улагања у зелену енергију - рекла је она, додајући да би то такође ограничило ослањање Европе на добављаче енергије као што је Русија.
Немачка министарка за европске послове Ана Луерман истакла је потребу за заједничком куповином гаса, као и за смањењем потрошње, те за диверзификацијом структуре снабдевања тако што би се користило више обновљивих извора и различитих добављача.
- Важно је да националне и европске мере иду руку под руку - рекла је Луерман, не помињући уопште ограничење.
БОНУС ВИДЕО: Храбар потез Милутина због ког је добио награду "Вечерњих новости"
Препоручујемо
ПОКОРИЛА ЕВРОПУ: Како је Иво Андрић спасао нашу глумицу - лепотицу трагичне судбине
17. 10. 2022. у 08:25 >> 21:04
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (1)