САНКЦИЈЕ НАПРАВИЛЕ ХАОС: Најтраженије гориво је поскупело, могуће и несташице

Е. Б. ТАЛИЈАН

21. 10. 2022. у 10:00

ДИЗЕЛ је на берзама поскупео, поскупеће још више. Ово поручују светски аналитичари, а поједини међу њима упозоравају да ће доћи до несташице овог горива због турбулентне ситуације на светском тржишту нафте и деривата, на коју утичу и санкције ЕУ против Русије. Ипак, стручњаци у Србији сматрају да дизела има довољно, али се слажу да ће дугорочно трошкови нафтних компанија да скоче те да сигурно неће бити ниски. А то се увек, на крају, одрази и на малопродајне цене.

САНКЦИЈЕ НАПРАВИЛЕ ХАОС: Најтраженије гориво је поскупело, могуће и несташице

Foto: Shutterstock

Европски медији пишу да у резервоарима ЕУ понестаје дизела што тржиште чини рањивим на дивљање цена, док санкције Русији које предвиђају забрану увоза руске нафте од 5. децембра, а потом и горива од фебруара, прете да изазову највећи шок у снабдевању који се памти. Осим тога, у Француској од септембра радници у рафинеријама штрајкују што је већ довело до наглог поскупљења дизела. Због свих тих околности поједини стручњаци сматрају да ће доћи до велике несташице дизела, а истовремено и даљег скока његове цене.

Влада Србије и даље држи контролисане цене горива у настојању да заштити стандард грађана, а акциза је умањена за 10 одсто, али питање је у којој мери ће моћи да спречи будуће скокове. У домаћој јавности се често чује погрешно тумачење да код нас дизел не прати осцилације на тржишту нафте, те да није појефтинио иако је на берзама пала цена црног злата. Међутим, малопродајна цена деривата се формира на основу њиховог кретања на берзама, независно од црног злата.

Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије (УНКС) Томислав Мићовић указује да су тржиште сирове нафте и деривата, па тако и дизела, два независна тржишта.

ПРОДУЖЕНА ЛИЦЕНЦА ЗА "ТУРСКИ ТОК"

ОПЕРАТЕР "Турског тока" добио је обавештење од холандских власти о продужетку извозне лиценце, саопштила је компанија Соутх Стреам Транспорт Б.В. Захваљујући лиценци, како се наводи, нема забране која је предвиђена одлуком ЕУ о санкцијама, а које се односе на испоруку робе и пружање услуга у Русији. Гасоводом "Турски ток" преко Бугарске, руским гасом се снабдева и Србија.

 - Годинама уназад је постојала тржишно установљена разлика између цена сирове нафте и дизела, која се ретко и у мањем обиму мењала - објашњава Мићовић.

 - На самом почетку енергетске кризе, тај паритет је под притиском нарушене понуде и потражње озбиљно промењен у корист дизела. То је кључна разлика која збуњује јавност када почне поређење цене нафте и дизела, пре неколико година и данас.

- Што се тиче малопродајне цене у Србији, државне дажбине у њој су заступљене са око 43 одсто - наводи Мићовић. - У Србији је акциза која се обрачунава на бензин и дизел умањена за 10 одсто у односу на номинални износ, али је, рецимо, Пољска смањила ПДВ на гориво на осам процената, на струју на пет, и гас на нула одсто. Наравно, било би добро да смањење акциза не буде линеарно, односно да не буде исто за све категорије потрошача, како би се са што мањим смањењем прилива средстава у буџет, остварили што већи ефекти. Не треба заборавити да је у време кризе сваки динар буџетских прихода важан, зато је важно веома прецизно одмерити све позитивне и негативне ефекте.

УДАР НА ГЛОБАЛНУ ЕКОНОМИЈУ

СВЕТСКИ аналитичари указују да светско тржиште дизела достиже режим хаоса и прети новим ударом на глобалну економију. То гориво је, како наводе, мотор светског финансијског система. Користи се за транспорт, грејање и индустријске процесе, што значи да повећање тих трошкова може даље да гура инфлаторну спиралу.

И други стручњаци сматрају да нема бојазни од несташице горива на нашем тржишту. Саветник за енергетику у ПКС Љубинко Савић каже да капацитети НИС могу у потпуности да задовоље потребе нашег тржишта за дериватима. У Србији је заступљено гориво из домаће прераде нафте, као и из увоза. Помоћник министарке енергетике Раша Којчић наглашава да цене бензина и дизела на тржишту зависе искључиво од потражње.

- Највиша малопродајна цена деривата у Србији усклађује се на основу њихове цене на берзи - објашњава Којчић.

БОНУС ВИДЕО:

ТРИ ДЕЧАКА ОСТАЛА БЕЗ РОДИТЕЉА: У Баточини, испред куће, настрадао самохрани отац Саша Костадиновић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (1)

ПОГРЕШНО УПИСАН ЖУТИ КАРТОН: Капитена ватрених су покушали суспендовати, а онда је уследио преокрет