ЗБОГОМ ПАМЕТИ: Инфлација разара ЕУ, а Шолц и Урсула фон дер Лајен причају о обнови Украјине
ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен и немачки канцелар Олаф Шолц залажу се за „Маршалов план“ за обнову Украјине.
Олаф Шолц, Фото ЕПА
У заједничком ауторском тексту у листу „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, они истичу да се ради о „задатку за генерације, који мора сада да почне“.
Дугорочно ће бити важно да приватни улагачи и предузећа инвестирају у обнову Украјине, поручују Фон дер Лајен и Шолц.
ЕУ, према њиховим речима, у томе има посебну улогу, јер је Украјина кандидат за приступање Унији.
- Пут обнове је због тога и пут Украјине у ЕУ - нагласили су они.
Истакли су да је подршка Украјини не само важна, већ је и у сопственом интересу Европе, јер се "у Украјини не воде борбе само за суверенитет те земље".
- Украјина брани и међународни поредак, основе нашег мирног суживота и благостање широм света - поручују Фон дер Лајен и Шолц.
Подвукли су да се подршком Украјине гради и будућност заједничке Европе.
За сутра је у Берлину заказана конференције о обнови Украјине, на којој ће са представницима међународних организација, Украјине и цивилног друштва, бити разматрани оквирни услови за обнову те земље.
Док Шолц прича о Украјини, рекордни раст цена у Немачкој
Прва процена Статистичког завода Немачке указује да је инфлација у септембру достигла ниво од 10 одсто, што је највиша вредност у последњих 70 година.
Још у августу је инфлација била 7,9 процената, а у септембру су само цене енергената порасле за 43,9 одсто у односу на исти месец прошле године.
Трошкови за пензије службеника ЕУ експлодирале
Трошкови за пензије службеника ЕУ порасле су, због инфлације, на огромну суму од шест милијарди евра, тврди немачки дневник „Билд“.
Лист указује да прорачун Европске комисије показује да су трошкови за пензије еврократа крајем прошле године порасли на 122,5 милијарди евра.
То је, наводи „Билд“, за чак шест милијарди евра више него крајем 2020.године.
У тој суми се налазе трошкови пензија, здравствене опскрбе активних и пензионисаних службеника ЕУ, као и њихових наследника.
Само за систем здравственог осигурања, ЕУ троши 10,3 милијарде евра.
Према ЕК, главни разлог за драстичан раст трошкова је прошлогодишња инфлација.
Пошто су цене услед енергетске кризе још снажније расту ове године може се очекивати даљи драстичан раст трошкова, констатује „Билд“.
Службеници ЕУ профитирају од аутоматизма код плата - када расте инфлација, расту примања и у истом обиму пензије.
Унутар Европске комисије већ се очекује повећање примања и пензија за 6,9 одсто, ретроактивно од јула.
БОНУС ВИДЕО
БОРБА ПРОТИВ ДРОНОВА: Руске беспилотне летелице изнад Украјине
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: НАТО одбацује тврдње Русије да Украјина спрема „прљаву бомбу“
24. 10. 2022. у 07:17 >> 00:48
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ПУТИН КОМЕНТАРИСАО БРАК НАШЕ ПЕВАЧИЦЕ: "Српкиња ти је жена? Они то неће украсти! Срби су поштени и пристојни - ако си преписао фирму на њу"
ТОКОМ разговора Владимир Путин га је упитао ко је његова супруга.
10. 07. 2026. у 21:56
Коментари (7)